Amazonky ve westernovém městečku

V aréně uprostřed westernového městečka Šiklův mlýn kroužily na koních kolem strojů značky Amazone dvě amazonky. Jak se dostaly amazonky na divoký západ? Společnost Unicom Agro, a. s., která na českém trhu zastupuje firmu AMAZONE, totiž připravila přehlídku strojů svého prodejního sortimentu s aktivní ukázkou na nedalekém poli. Konala se tak příjemná akce, na které bylo možné spatřit téměř celý výrobní program německé firmy AMAZONE a kromě toho půvabné Amazonky na koních, drsné kovboje, kteří se nezapletou do lasa při lasování a mnoho dalšího ze života Divokého západu.

Návštěvníky přivítal ředitel firmy UnicomAgro, a. s., Ing. Ján Votava. Dále dostal slovo hlavní produkt manažer firmy AMAZONE Dr. Sven Dutzi, který do westernového městečka přijel až z Německa.

Některé stroje nevyjely
Stroje značek Sip, Farmtech a Grimme, které Unicom Agro, a. s., rovněž prodává, byly v aréně pouze vystaveny. Hned na začátku je komentoval Lukáš Pařil. První stroj spadal do oblasti sklizně, byl to dvouřádkový sklízeč brambor od společnosti GRIMME SE 170 – 60 s objemem zásobníku 6 t. K traktoru se připojuje do spodního závěsu. Dalšími vystavenými stroji byly stroje pro sklizeň pícnin od firmy SIP. Firma SIP má ve svém výrobním portfoliu žací stroje jak diskové, tak bubnové. Novinkou roku 2008 je rotační žací lišta Sil Vercut, která se pyšní zbrusu novou konstrukcí, rámem, uchycením i hydropneumatickým systémem kopírování terénu. Dalšími stroji od firmy SIP jsou obraceče píce s pracovním záběrem od 2,3 do 8 m. V nabídce je verze tažená i nesená. Samozřejmě nechybí ani shrnovače. Představen byl například dvourotorový shrnovač Star 600/20 s možností shrnování do jednoho nebo do dvou řádků.
Lukáš Pařil představil ještě dva návěsy od firmy FARMTECH. Jedním z nich byl dvacetitunový tandemový návěs s odpružením oje a hydraulickou opěrnou nohou.
Prvním strojem, který se později prezentoval v aktivních ukázkách, bylo rozmetadlo Megafex. Hmotu rozmetá do vzdálenosti až 25 m a může být vybaveno jak horizontálním, tak vertikálním systémem. Rozmetadlo Megafex váží 17 t, ale v nabídce firmy jsou i menší rozmetadla Minifex 4 – 5 t a Superfex 6 -10 t. FARMTECH také nabízí návěs Fortis s výtlačným čelem, které není ovládáno hydraulicky, ale spodními řetězovými pásy.

Přehlídka strojů v aréně
První stroj společnosti AMAZONE, rozmetadlo ZA-M 1500 Control, komentoval produkt manažer pro AMAZONE Ing. Jiří Kubík Tento stroj má zásobník na 1500 l hnojiva s možností zvýšení nástavbou na 3000 l. Hnojivo je schopné rozmetat od 10 m až do 36 m.
Case IH Magnum 140 dotáhl do arény postřikovač Amazone UX 4200. Výhodou stroje UX je nízko uložené těžiště a kompaktní rozměry i při kapacitě nádrže 4200 l a pracovním záběru 15 až 36 m. Nádrž je zcela hladká bez rohů a přívalových stěn a řízení otočnými čepy zajišťuje klidovou polohu ramen i vysokou stabilitu ve všech jízdních situacích.
Na řadu přišly stroje pro zpracování půdy. Společnost Amazone vyrábí stroje na zpracování půdy s aktivním nebo pasivním nářadím. Modely dvou strojů Catros, které byly rovněž předvedeny, patří do skupiny s pasivním nářadím. První z modelů byl nesený, druhý tažený. Catros je stroj vhodný k mělké podmítce do 12 cm a vyrábí se v pracovních záběrech od 3 do 7,5 m. K dispozici má tři pracovní sekce, dvě řady disků a jeden válec. První a druhá řada disků celoplošně zpracovává svrchní vrstvu půdy. Každý disk je samostatně uchycen a odpružen pomocí gumových elementů, což zajišťuje dobré kopírování terénu. Disky jsou uloženy v samomazných pouzdrech labyrintového typu, která jsou bezúdržbová. Posledním pracovním nástrojem je klínový pěchovací válec, který jednak udržuje hloubku kypření, utuží zpětně půdu v pruzích a navíc je opatřen škrabkami, jež svým lichoběžníkovým profilem vyplňují mezery ve válci a vyškrabují vše, co se tam nalepí. U tažené verze je klínový válec tvořen bezdušovými pneumatikami, které díky své speciální konstrukci zvládnou i přepravu po silnici. Charakteristickými znaky stroje jsou bezúdržbová ložiska, silentbloky tlumící náraz při najetí na překážku a možnost seřízení stroje bez použití nářadí.
Jako zástupce secích strojů byl představen Cirrus 6001. Tažným prostředkem byl mu traktor Case IH 335 Magnum. Cirrus je velkoplošný pneumatický secí stroj. Vyrábí se jednak ve verzi Speciál, jednak ve verzi Super. Konkrétně byla prezentována verze Speciál s pracovním záběrem 4 m a se zásobníkem na osivo o objemu 2200 l. K připravení seťového lůžka má Cirrus k dispozici stejně jako Catros dvě řady disků a klínový válec, na který navazují secí botky RoTeC+ pro přesné ukládání osiva. Přítlak na secí botku je 50 kg. Na konci stroje jsou zavlačovače. Super je určen ještě do těžších půdních podmínek.
Největší stroj na závěr. Před návštěvníky předjel secí stroj Citan. Tento drobeček s pracovním záběrem 12 m disponuje zásobníkem na osivo o objemu 5000 l. Díky tomu, že nemá k dispozici žádnou sekci pro přípravu půdy, je celkem lehký a i při běžné rychlosti setí 12 až 15 km/h ho tedy utáhne i méně výkonný traktor než předešlý šestimetrový Cirrus.
Zemědělské stroje od společnosti AMAZONE po představení v aréně přejely na nedaleké pole soukromého zemědělce xxxx Fendrycha ze Zvole. Počkaly, než se všichni účastníci akce přesunou k nim, a pak jeden po druhém předváděly své dovednosti v praxi.

Bez tahounů by to nešlo
Tažnými prostředky všech strojů byly traktory značky Case IH. Rozmetadlo Megafex bylo agregováno s traktorem Case IH Puma o výkonu 195 koní. S power managmentem je tento stroj schopen dosáhnout výkonu až 234 koní. Traktor pohání šestiválcový motor a je vybaven převodovkou Full powershift s 19 rychlostmi vpřed a šesti rychlostmi vzad. Devatenáctý ECO-stupeň udržuje otáčky motoru na 1700/min při rychlosti 40 km/hod. Model má odpruženou nápravu i kabinu, takže jízda je maximálně pohodlná.
Druhým tahounem, který přitáhl rozmetadlo ZA – M 1500, byl zástupce rodiny Case IH Maxxum. Tato řada se pohybuje ve výkonech od 100 – 140 koní. Konkrétní stroj s výkonem 140 koní dosáhne se zapojením power managmentu až na 167 koní. Výkon převádí na podložku čtyřstupňová převodovka Powershift se 17 stupni vpřed a 16 stupni vzad. Na zadních ramenech může tento stroj zvednout až 7,8 t a maximální hmotnost přívěsu může být 17,5 t. Tyto traktory se prý často používají v dopravě nebo v agregaci s postřikovači.
Postřikovač přitáhl do arény traktor Case IH Puma 165. U tohoto modelu je možné 165 koní pod kapotou navýšit až na 204 koní. Převodovka má podobně jako u traktoru Case IH Puma 195 devatenáct rychlostí vpřed a šest rychlostí vzad. Takový traktor se už považuje za univerzální „mašinu“ pro práci na poli i do dopravy.
První model podmítače Catros táhl traktor z řady CVX. Jedna z nejpovedenějších řad traktorů Case IH disponuje vario převodovkou. Konkrétní stroj měl za sebou 8000 motohodin bez jediné poruchy. Traktory CVX se hodí do dopravy, protože díky převodovce výrazně šetří palivo.
Druhý Catros měl na starosti traktor Case IH Puma 210. Takový drobeček už dosahuje s power managmentem výkonu až 238 koní. Samozřejmostí je převodovka Full powershift, odpružená kabina a přední náprava. Zvedací kapacita ramen je 9 t a maximální hmotnost přívěsu 25 t.
Nejsilnější traktor byl agregován se secím strojem Cirrus a nebyl to nikdo jiný než Case IH Magnum 335. Kromě již zmíněných výhod řady Puma nabízí tyto stroje největší prosklenou plochu kabiny ve své třídě a vyznačují se nízkou hladinou hluku. Konkrétní model měl plně vybavenou kabinu se sedadlem v červené kůži. Také poslední stroj patřil do rodiny Magnum a byl to CASE IH 310 Magnum.

Společenský odpolední program
Aktivními ukázkami skončila část programu o strojích a následovala kulturní část. Společnost se přesunula do westernového městečka, kde na ně čekala ukázka dobového spodního prádla, módní přehlídka v podání čtyř krásných dam. Nechyběla ani ukázka ze života westernového městečka, přepadení banky a oběd v místní mexické restauraci.
Nejen celým programem, ale i městečkem provedl návštěvníky José de la Rocca.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *