Balička Kuhn na hranolové balíky, jediná svého druhu v České republice

Rodinný zemědělský podnik Gaják spol. s r. o. využívá pro sklizeň senáží velký lis na hranolové balíky BigBaler 1290 CropCutter značky New Holland. Tento lis produkuje balíky s délkou 190 cm, a na trhu není mnoho strojů, které dokážou zajistit jejich kvalitní ovinutí pomocí fólie. Společnost ALS AGRO a. s. dodala na podnik velkou taženou baličku od firmy Kuhn, která tuto práci zvládne.

Jedná se o model Kuhn SW 4004 s balicím systémem Intelliwrap. Balička je na farmě využívána jako jediná svého druhu v České republice. Dovoluje obalit i balíky s délkou 190 cm, případně převézt na potřebné místo na pozemku a zde šetrně odložit.

Balík zvedají z jeho místa horizontálně dva páry ocelových válců tak, aby se zabránilo jeho znečištění. Samonakládací systém je jednoduchý a účinný: slouží jak pro citlivé naložení balíku, tak pracuje i v průběhu jeho balení. Po skončení ovíjení odloží balík v místě určení.

Po naložení balíku na baličku je automaticky umístěn do té nejvhodnější polohy pro balení. Ovíjecí ramena a válce jsou ovládány elektrohydraulicky. Elektronicky je regulována rychlost válců při balení. Díky tomu je balík rovnoměrně pokrytý fólií.

Provedení baličky se dvěma ovíjecími rameny umožňuje balení dvakrát rychleji než u modelů jen s jedním ramenem. Systém Intelliwrap zajišťuje rovnoměrné a dokonalé pokrytí celého balíku. Po ovinutí balíku je fólie ustřižena pomocí speciálního nůžkového mechanismu.

Když je balík zabalen, je pozvolna vyložen stejným způsobem, jakým byl naložen.

Výhoda této tažené baličky spočívá v její vysoké výkonnosti. Je konstruována pro dlouhodobé nasazení i na velkých zemědělských podnicích. Spolu s ostatní závěsnou technikou Kuhn a lisem New Holland BigBaler tvoří na podniku Gaják spol. s r. o. dohromady efektivní linku na sklizeň senáží s vysokou kvalitou hmoty. Celá linka je výkonově předimenzovaná, obsluhují ji otec se synem a pochvalují si, jak mohou být ve sklizni krmiva flexibilní a nízké nároky na pracovní síly ve srovnání se sklizní do žlabu.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *