Budoucnost žacích kombinací začala

Profesionální uživatelé jsou tradiční skupinou zákazníků firmy Pöttinger. Přímo na míru jejich potřebám a požadavkům byla vyvinuta nová žací kombinace NovaCat A10. Je konstruována pro traktory s předním tříbodovým závěsem a vývodovým hřídelem, tedy v rozděleném uspořádání, ve spojení s čelně neseným žacím strojem o záběru 3 nebo 3,5 m. V prvním případě nabízí pracovní záběr od 8,8 až do 9,56 m, ve druhém pak 9,26 až 10,02 m.

Aby byla za všech situací zajištěna dostatečná úroveň překrývání mezi čelním a vzadu nesenými žacími stroji, disponuje nová kombinace stranovým výsuvem v rozsahu 400 mm. Obsluha tedy může povelem z kabiny vysunout obě jednotky až o 200 mm ven či dovnitř. Díky tomu lze regulovat nejenom pracovní záběr, ale i úroveň překrývání. Pokud je kombinace ovládána pomocí ISOBUS, nabízí výrobce exkluzivní možnost automatické regulace bočního posuvu žacích jednotek na základě natočení volantu traktoru.

Nosníky žacích strojů jsou uchyceny pomocí kloubů a udržovány ve své poloze hydraulickým předpětím pomocí trojice ramen. Vypínací sílu si řidič může nastavovat z traktoru a její hodnotu vidí na manometru.

Nová oboustranná nárazová pojistka představuje účinnější ochranu strojů: při nárazu na překážku se rameno se žacím strojem vychýlí vzad a zároveň i nahoru. Tím je v podstatě realizován „trojdimenzionální“ výkyvný mechanismus, díky kterému se žací jednotka snadno vyhne překážce bez poškození. Při pokračování v jízdě se žací stroj automaticky vrátí do původní polohy, kde bude automaticky zajištěn díky svému předpětí.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 10/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *