Dodělná aneb technika nejen v zelených barvách

Pěkný průřez sortimentem zemědělské techniky převážně v zelených barvách John Deere byl k vidění 31. října u firmy Daňhel, která ve svém areálu upořádala setkání svých zákazníků a dalších hostů u příležitosti takzvané dodělné. Koncem října již má správný zemědělec zaseto a letos díky příhodnému počasí měla již většina zemědělců i zoráno.

Zemědělci se tedy mohli bez obav ze stíhání agrotechnických termínů rozjet do Týna nad Vltavou a podívat se na jim známé i nové stroje a též se mezi sebou pobavit, a to jistě nejen o problémech současného zemědělství. A protože bavit se nelze jen tak nasucho, bylo připraveno i něco k pití a na rožni se otáčel býček. Ale přejděme od těchto zajisté příjemných záležitostí zpátky k zemědělské technice, která byla nakonec samozřejmě základní náplní posledního říjnového dne. Techniky byl plný dvůr a tak si ji ve stručnosti probereme.
Pokud se řekne John Deere, každý si představí zejména traktory, a těch bylo vystaveno hodně. Od modelové řady 5010, přes modely 6020 a 7010 až po stroje řady osmitisícové. Většina traktorů nebyla nových a v mnohých případech demonstrovaly, že jsou schopny se v dobré kondici dožít vysokého věku. Příkladem tak mohl být třeba traktor 7710, který ač již natočil 15 000 Mh, vypadal velmi zachovale.
Ale JD to nejsou jen traktory, významné místo v produkci této firmy mají i sklízecí mlátičky. Předveden byl nový vytřasadlový model 9680 WTS a také starší CTS s dvěma rotačními separátory. Zajímavé řešení, jak využít motor řezačky v období, kdy nemá co sklízet, bylo na řezačce, která měla pohon bubnu vyveden přes převodovku na kloubový hřídel a dále na šrotovník.
Krmné vozy reprezentoval Frasto Strom 90 s jedním horizontálním míchacím šnekem a objemem 9 m3. Transportní techniku zastupovaly dva návěsy Annaburger. Jeden s rozmetací nástavbou a model HTS 20.14 s vanovou korbou. Nechyběl ani teleskopický manipulátor 3400 či senážní lis AgBag G 7000, lis na válcové balíky s variabilní komorou JD 582, nesené diskové žací stroje 331 a 328, traktor JD 8120 s kombinátorem PM 8000 Preciser od firmy Strom Export, samojízdný postřikovač Rogator s postřikovací nástavbou Inuma, bezorebný secí stroj JD 740 A, či novinka loňského roku, samojízdná řezačka 7500 a další stroje.
Hlavním lákadlem byla ale novinka roku letošního, a to traktor 5820 s čelním nakladačem.
Ti, kdo chtěli, mohli se podívat také na motorovou brzdu a sledovat jak se mění výkon v závislosti na otáčkách a zatížení traktoru, nebo se svézt soutěžním automobilem, či šestikolovým vozítkem Gator 6×4. Zábava se tedy prolínala s odborností a tyto prvky podpořeny dobrým počasím znamenaly jasný výsledek. Zdařilou akci.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *