Druhá generace robotické sekačky přináší revoluci

Vývoj zahradní techniky jde stejným směrem jako té zemědělské – uplatňuje se zde robotizace a automatizace. Robotické sekačky pracují samy a nepotřebují k tomu ani člověka, ani žádné napájecí kabely, které by za sebou musely tahat. Navíc je v případě solárního nebo jiného zdroje čisté energie u domu jejich provoz ekologický, bez emisí a vůbec nic nestojí.

S robotickou sekačkou Tango E5 patří John Deere mezi průkopníky této revoluce. Pro letošní sezónu vyrukoval s její druhou, vylepšenou generací. Ta sice až na označení Series II vypadá prakticky pořád stejně, přesto ale svoji předchůdkyni v nejdůležitějších ohledech výrazně předčí.

Ladným obloukem

Největší změnou je určitě pohyb sekačky po zahradě. Po té se pohybuje ve spirále nebo nahodile v prostoru vymezeném ohraničujícím vedením. Díky němu dokáže sama rozpoznat okraj trávníku, a když se k němu přiblíží, plynule zatočí a vyseče jej ladným obloukem. Nejen na rovině, ale i ve svahu.

Přehledný displej

K ovládání robotické sekačky Tango E5 II slouží velký šestiřádkový displej. Na jeho pravé části jsou tlačítka programování a navigace. Po levé straně najdete tlačítka okamžitých funkcí jako například „okamžité sečení“, kterým se sekačka uvede do chodu navzdory přednastavenému programu, nebo tlačítko „domů“, jímž se přeruší sečení, když se má trávník třeba zrovna využívat.

Bezpečný provoz

Programování sekačky Tango E5 řady II je velmi jednoduché. Velký displej a logické ovládací prvky umožňují snadné nastavení požadovaného programu a jeho rychlou změnu. Je také chráněna PIN kódem a displej se dá automaticky uzamknout třeba pro případ, že se kolem sekačky pohybují děti.

Stoupavost třicet šest procent

K bezpečnému provozu přispívá také snímač v rukojeti, zastavující otáčky nože při jakémkoli dotyku. Nůž se zásluhou svahového čidla zastaví i v případě, že náklon přesáhne úhel 20 stupňů (36 %).

Pracuje potichu

Výrobce doporučuje sekačku pro pozemky s rozlohou až 2200 m2. Žací nůž pohání elektromotor s výkonem 60 wattů a 2600 otáčkami za minutu. Motory jsou tiché a jimi poháněná sekačka pracuje takřka neslyšně, takže může sekat klidně i v noci či za brzkého ranního úsvitu.

Dobíjí se sama

K napájení slouží výkonná baterie Li-Ion (lithium-iontová) s napětím 25 voltů, kapacitou 98 Wh (2,6 Ah) a dlouhou životností. Na její dobíjení vůbec nemusíte myslet, ve chvíli, kdy je téměř vybitá, se sekačka sama automaticky vrátí do dobíjecí stanice, kde se plně dobije. Samotné dobíjení trvá asi 80 minut a plné dobití vystačí zhruba na 90 minut sečení.

Dvouplášťový kryt

Před nečistotami, prachem, sluncem i vodou chrání baterii, motory, elektroniku a všechny ostatní důležité součásti naprosto dokonale robustní skelet s dvojitým pláštěm. Ke spolehlivému provozu přispívá rovněž odolný ocelový nůž vyrobený z popouštěné kvalitní oceli, který seče rovně, čistě a vydrží nabroušený po celou sezónu. Poradí si dokonce i s mírně přerostlým trávníkem. Výška sečení v rozmezí 19–102 mm se seřizuje velice jednoduše – pootočením talířového krytu nože.

 

Pavel Pánek

 

Foto: Robotická sekačka John Deere Tango E5 byla zdokonalena a nyní se k nám dostává ve druhé generaci označené Series II

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *