Druhá varianta integrované sekce talířů

K oblíbeným univerzálním secím strojům na našem trhu patří modely řady Terrasem firmy Pöttinger. Vyrábí se v záběrech od tří do devíti metrů s pevným nebo hydraulicky sklopným rámem. Pro předseťovou přípravu půdy jsou všechny stroje osazeny sekcí talířů.

Nyní firma Pöttinger prezentovala druhou variantu – předřazenou sekci talířů s označením Wave disc. Jedná se o zvlněné talíře, které dokážou dobře pracovat jak ve vlhké, tak i v suché půdě. Provádí přitom mělké zpracování půdy, ideálně vhodné pro přípravu seťového lůžka.

Nový systém Wave disc je dostupný pro stroje Terrasem R3 a R4, stejně jako pro Terrasem C4, C6, C8 a C9 a pro všechny stroje, vybavené systémem přihnojování.

V zásadě existuje pět hlavních důvodů, resp. půdních podmínek pro využívání systému Wave disc. Prvním z nich jsou regiony s nedostatkem srážek, využívající výhod redukovaného zpracování půdy. Nižší intenzita pohybování s půdou zabraňuje nadměrným ztrátám vlhkosti.

Na rozdíl od principu klasických krátkých talířových bran provádí nový Wave disc kypření půdy pouze v pruzích. Talíře zpracovávají drážku, určenou k uložení osiva, se šířkou zhruba 50 mm. Zbývající plocha zůstává bez zpracování, a tudíž bez ztrát vlhkosti. V oblasti nezpracované půdy zůstává vlhkost v půdě. Popsaný systém redukovaného zpracování půdy v pásech představuje zároveň účinné protierozní opatření. Zároveň produkují talíře dostatek jemnozemě, v níž pak uložené osivo nachází ideální podmínky pro vzcházení.*

Omezený pohyb půdy je výhodou i za situace, kdy jsou na půdu aplikovány herbicidy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *