Dva stroje zpracovávají všechnu půdu

Uprostřed úrodných lánů rovinaté Hané, jen několik kilometrů od města Uničova, hospodaří Zemědělské družstvo Újezd u Uničova. Blízkost většího města s sebou nese i jistá omezení týkající se průjezdu zemědělské techniky městem. Z tohoto důvodu nejen výkonnost a provozní spolehlivost, ale i šířka stroje patřila mezi parametry, které rozhodovaly o výběru při modernizaci strojového parku.

Základem je kvalitní zpracování

 Bez kvalitního zpracování se neobejdou ani nejúrodnější půdy na Hané. „Nejlépe se osvědčila značka KÖCKERLING, od které jsme po vyzkoušení v našich podmínkách pořídili dva stroje. Tyto stroje pro zpracování půdy u nás pokryjí všechny přípravné práce. Pracují podle našich agronomických požadavků, dobře srovnají půdu, takže po nich nezůstávají na povrchu nerovnosti, nejsou náchylné k ucpání při vyšší vlhkosti a jsou provozně spolehlivé,“ přiblížil hlavní agronom. „ V roce 2010 jsme zkoušeli na svých pozemcích stroj Allrounder 900. Stroj obstál na pískách i černozemích, rychlost a kvalita provedení přípravy půdy naprosto vyhovovaly požadavkům agronoma, proto jsme se rozhodli stroj pořídit,“ vzpomíná pan Jeřábek.

Podmítka a zapravení

„V roce 2013 jsme se rozhodli pořídit stroj, který by zvládl podmítku a  rovnoměrně zapravil posklizňové zbytky do zpracovávaného profilu, případně chlévskou mrvu a kejdu. Zkoušeli jsme více strojů od více firem, ale byly náchylné k ucpání a dělaly hřebeny na povrchu půdy. Nakonec se nejvíce osvědčil na všech našich půdách a po různých plodinách Köckerling Vector, radličkový podmítač pro mělké i hluboké kypření se záběrem 4,6 m. Zkoušeli jsme ho na našich pozemcích při první podmítce, zpracování strniště po kukuřici na zrno i před setím obilnin a řepky a obstál i při radličkovém podrývání do hloubky 25 cm, tak jsme si ho nechali. Loni zpracoval více než 3900 ha půdy,“ řekl hlavní agronom. „Používáme ho i k přípravě pozemků po sklizni cukrovky, když nestihneme orbu. Pozemek je dobře zpracovaný, chrást a posklizňové zbytky dobře zapravené, na jaře stačí už jen jedna operace Allrounderem a můžeme sít,“ prozradil následně.*

Více informací naleznete v Zemědělci v regionu/Moravskoslezský kraj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *