Dva viniční traktory jedné značky

V Popicích nedaleko Hustopečí hospodaří rodinná firma Vinařství Židek na 35 hektarech vinic na vynikajících viničních tratích Svidrunk a Sonberk. Aby tyto plochy dobře obstarali, pořídili si v průběhu podnikání dva viniční speciály značky Same Dorato.

Přestože produkce vinné révy navazuje v rodině Židkově na historickou tradici, vzniklo vinařství vlastně v nedávno. Rodiče dnešních majitelů dostali přídělem sklep a 45 arů vinic s vinnou révou po německých obyvatelích. V padesátých letech bylo kvůli kolektivizaci soukromé hospodaření zlikvidováno. V roce 1996 vinařství manželé Anna a Rudolf Židkovi obnovili a do roku 2004 vysadili vinice na 35 hektarech.

Čtvrt milionu litrů za rok
Původních 45 arů vinic rozšířila rodina Židkových v letech 1996 až 2004 na 35 hektarů nových vinohradů. Spon vysázených vinic je 2,4 x 0,9 metru. V současné době probíhá pouze podsadba uhynulých sazenic. Keře jsou vedeny Moserovým typem vedení s jednoramenným kordonem. Dnešní produkce dosahuje 250 tisíc litrů především přívlastkových vín. Bílé a červené odrůdy jsou zastoupeny rovnoměrně. Z bílých se zaměřují hlavně na Pálavu, které se tam velmi daří, a potom na Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon, Chardonnay, Tramín, v červených jmenujme Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Svatovavřinecké, Frankovku, Zweigeltrebe, Rulanské Modré a Nitru.
Vinice na popických viničních svazích představují třetí nejlepší lokalitu na Moravě. Orientace jihozápadním až jihovýchodním směrem zaručuje ochranu území před severními větry. Nízká nadmořská výška přináší do oblasti teplé mikroklima a lehčí sprašové půdy jsou bohaté na vápník a minerální látky. Tyto oblasti spadají do Mikulovské vinařské oblasti.

Integrovaná produkce vede
Většina z 35 hektarů vinic je vedena v moderním systému integrované produkce. Systém tohoto pěstování představuje způsob zemědělského hospodaření, které klade důraz na minimalizaci či úplné vyloučení chemických hnojiv a pesticidů. Optimálních výnosů dosahují šetrnou cestou, která nezatěžuje životní prostředí.
Na pěstitele klade výběr tohoto způsobu pěstování mnoho úkolů. Veškeré technologické postupy, které se v integrované produkci vinné révy využívají, musí odpovídat přesně stanoveným mezinárodním kritériím Svazu integrované produkce. Tyto směrnice stanovují limitující a doporučená kritéria pro jednotlivé pěstební technologie. Při jejich dodržování je finální produkt deklarován jako produkt z integrované produkce a označen ochrannou známkou, a tu vlastní i Vinařství Židek.

Moderní výrobna i sklady
Pro produkci kvalitního vína nestačí pouze rozlehlé a plodné vinice. Zárukou optimálního zpracování hroznů jsou moderní zpracovatelské technologie a skladové prostory. Proto se ve Vinařství Židek pustili v roce 1999 do stavby sklepa. O necelých deset let později, v roce 2008, došlo na výstavbu nového vinařství. V moderní budově je plocha pro zpracování hroznů, lahvovna i moderní sklady, sklepy a garáže. Vedle této budovy plánují do budoucna výstavbu administrativního centra i místa pro setkávání s přáteli a známými. Co se týká nových výsadeb, jedinou možností je nákup starších vinohradů.
Zhruba pětina produkce se lahvuje, zbytek se prodává jako sudové víno. Většina produkce směřuje na tuzemský trh přes specializované vinotéky. Možností prodeje produkce je však více. Oblíbený je prodej vína přímo ze sklepa či přímo řízené degustace ve sklepě. Funguje i rozvážková služba po Čechách a Moravě. V plánu je vybudování návštěvnického areálu s možností posezení i ubytování.
Na produkci a zpracování se ve firmě podílí čtyři rodinní členové – manželé Anna a Rudolf Židkovi, synové Jaromír a Radek Židek. Dále jim pomáhají dva zaměstnanci – traktoristé a sedm brigádníků pro práci na vinici.

Prověřená kvalita vítězí
Pěstování v systému integrované produkce přináší vyšší nároky na mechanizační prostředky. Mnoho ze strojů využívaných ve vinohradu dodala společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Ta začala již v roce 1995 dodávat českým ovocnářům a vinařům mulčovače a rosiče Agrimaster. Postupem času doplnily tuto italskou techniku další čtyři značky do sadů a vinic, takže v dnešní době má jindřichohradecká společnost v nabídce široký sortiment vyspělé a moderní techniky.
V ochraně vinic i při hnojení na list využijí v Popicích pneumatický rosič značky Caffini. U Židků si vybrali tažený model s objemem nádrže 1000 litrů. Caffini vyniká díky umístění trysek proti sobě efektivitou a nižší spotřebou postřiku. Vzduch se nasává v přední části difuzoru, prochází přes pevné lopatky a rovnoměrně vychází na obě strany. Dávkování se ovládá elektricky pomocí počítače v závislosti na pojezdové rychlosti, takže dávka postřikové jíchy je stále konstantní. Proti jejímu usazování se využívá proudové míchání obsahu. Na kopcovitých terénech je pro vyšší stabilitu možné rozšíření rozchodu kol.
Pro zelené práce ve vinicích využívají stroje od společnosti Ostratický. Předřezávač ušetří podle Jaromíra Židka zhruba 20 až 30 % práce. Odstraněním réví mezi prvním a druhým dvojdrátím urychlí jarní práce a zjednoduší následný ruční řez keřů. V červnu a červenci přijde na řadu osečkovač, který do vinohradu vyjede podle podmínek dva až třikrát za rok a nezahálí ani ometač kmínku. Pro nesení všech těchto strojů je potřeba vybavení kvalitním a výkonným nosičem. Ve Vinařství sáhli po strojích Same Dorado, které na český trh dodává společnost Some Jindřichův Hradec.

Speciál do vinohradu
Po pozitivních zkušenostech se Same Dorado F 75-90 DT, který v tamním vinohradu slouží již pět let, sáhli ve Vinařství Židek po stejném stroji. V současné chvíli se tedy na pozemcích Vinařství pohybují tyto nosiče dva. Shodně jsou vybaveny čtyřválcovým, kapalinou chlazeným motorem, který dosahuje výkonu až 90 koní. Plně synchronizovaná pětistupňová převodka disponuje 30 rychlostmi vpřed a 15 vzad a rychlost může dosahovat až 40 km/h. Bezpečnost na svazích zajišťuje hydrostatický kotoučový mokrý brzdový systém všech čtyř kol s možností odpojení předních brzd. Šíře traktoru 137 centimetrů a úhel natočení předních kol 60 stupňů dovoluje snadný pohyb stroje v úzkém vinohradu. Kabina obsluhy je vybavená klimatizací, pohodlnou sedačkou či čelním otevíracím kouřovým sklem. Jaromír Židek oceňuje vedle výborných jízdních vlastností zvolených nosičů i kvalitní servis a příjemnou komunikaci poskytovanou společností Some. Stroje vynikají dobrou spotřebou, optimálním výkonem a potřebným komfortem pro obsluhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *