Dvě Alphy přijely do Morkovic

Na sklonku loňského roku jsem navštívil Agrodružstvo Morkovice, abych si s tamními odborníky popovídal o jejich zkušenostech s používáním olejů BP v traktorech John Deere. Neuplynulo ani moc času a do Morkovic jsem se vydal opět. Tentokrát abych se zeptal na důvody, pro které se rozhodli nakoupit dva samojízdné postřikovače HARDI Alpha Twin Force.

Agrodružstvo Morkovice hospodaří v okrese Kroměříž na 5400 ha zemědělské půdy a zabývá se především zemědělskou prvovýrobou – jak rostlinnou, tak živočišnou. Výměra půdy je v podniku rozdělena do čtyř středisek, z nichž každé má svůj osevní postup i vlastní techniku. Ochranu a výživu rostlin zajišťují v podniku pomocí dvou postřikovačů Hardi TZ 2400 (24m záběr), dvou RP 6-010 a dvou tažených postřikovačů se záběrem 18 m – jedním je starší Hardi Twin a druhým nový, z MGM Holešov).
Přirozená obměna
Tyto až dvanáct let staré stroje sice ještě požadavky podniku uspokojovaly, ale nezadržitelně se blížil čas jejich přirozené obměny. Obava z nezvládnutí ochrany a výživy rostlin byla tak velká, že vyvolala diskusi o investicích do této oblasti. Samozřejmě, že v Morkovicích uvažovali i o možnosti modernizace stávajících strojů. Proti tomuto řešení nehovořil jen zastaralý systém, ale především pohled na věc jako celek. Zmodernizovat aplikační část postřikovače není příliš náročné, náročnější je však zlepšení ergonometrických a zdraví ochranných vlastností. Zdraví lidí je velice důležité a v Morkovicích si zdraví svých zaměstnanců váží. Proto se rozhodli pro investici do dvou samojízdných postřikovačů Hardi Alpha Twin Force.
Ochrana za 16 milionů každý rok
Včasnost postřiku má obrovský vliv na jeho účinnost. Pokud se v okamžiku, kdy je třeba provést postřik, stane porucha a například druhý den zaprší, potom se stříká třetí den, a to už s poloviční účinností, nebo zvednete o třetinu dávku. Lze tak snadno spočítat, že investice do postřikovačů je dobře návratná. Zejména pokud uvážíme, že v Morkovicích do chemie, tzn. do pesticidní ochrany, vkládají každoročně 15-16 milionů korun.
Hlavně eliminace počasí
Samojízdné postřikovače Alpha Twin Force přesvědčily možností zvýšení výkonu, větší rychlostí jízdy, možností snížení dávek a hlavně poměrně vysokou eliminací vlivu počasí proti klasickým postřikovačům. V neposlední řadě přispěly k tomuto rozhodnutí i dobré zkušenosti s dvanáctiletým používáním tažených postřikovačů Hardi Twin s osmnáctimetrovými rameny.
Zbytečné postřikovače prodají
Dva nové postřikovače v podniku nahradí čtyři dosud používané a bez problémů ošetří výměru 4000 ha orné půdy. Staré, dnes už zbytečné postřikovače budou prodány. Ponechají si jen jeden postřikovač Rp 6-010, se kterým budou pracovat ve výše položeném středisku a vypomáhat dvěma Alphám, dokud se s nimi nenaučí dělat stoprocentní výkony.
A co vlastně koupili?
Od letošního roku budou v Morkovicích pracovat dva samojízdné postřikovače Alpha 2500/24 v provedení Twin Force s řízenou asistencí vzduchu a rameny 24 m. Tyto postřikovače mají průjezdní světlost podvozku 1,1 m. Celý stroj je poháněn přeplňovaným, vodou chlazeným motorem Deutz s výkonem 123 kW, nízkou spotřebou a emisemi splňujícími nejnovější požadavky EEC, hydrostatický pohon všech čtyř kol a tři způsoby natáčení kol (jen přední, všechny, krabí chod) umožňují dobrou manévrovatelnost i v těžkých podmínkách. Jeden ze dvou postřikovačů bude ještě v nejbližší době vybaven N-senzorem pro diferencované přihnojování dusíkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *