Efektivní využití nosiče pro aplikaci kejdy

V rámci ukázek techniky na Polním dnu v Jiřicích na Znojemsku předvedla společnost Agrall také zajímavou soupravu pro výkonnou aplikaci kejdy či digestátu. Byla tvořena systémovým nosičem Claas Xerion 4000 Trac VC (tedy s otočnou kabinou) v agregaci s návěsnou aplikační cisternou Double Twin Shift firmy Kaweco. Cisterna byla doplněna o podpovrchový aplikátor v podobě krátkých talířových bran Väderstad Carrier X 525, doplněných o speciální výbavu.

Kromě návěsné cisterny je u nosiče Xerion dalším řešením pro aplikaci kejdy pevně připojená nástavba. Ve srovnání s ní má pomocí dlouhé oje agregovaná cisterna celou řadu výhod. Především je hmotnost nákladu rozložena na celkem tři nápravy namísto dvou, a dohromady tedy na osm velkých pneumatik. Díky tomu se snižuje měrný tlak na půdu a cisterna tak může mít větší objem. Náprava cisterny je navíc teleskopicky roztažitelná, aby její pneumatiky nepojížděly ve stopách tažného prostředku.

Dále: v případě, že se nebude aplikace provádět, tak je možné cisternu Kaweco od nosiče jednoduše odpojit a odstavit. Xerion je poté možné využít k celé řadě dalších činností. Ať při polních pracích, nebo po otočení kabiny se zpětným řízením a s odpovídající rozhrnovací radlicí k rozhrnování píce na silážních žlabech a k jejímu dusání.

Funkce cisterny jsou zásobovány energií od výkonné hydrauliky Xerionu, nikoli mechanicky vývodovým hřídelem. Díky tomu může firma Kaweco realizovat automatickou regulaci množství protékající kejdy v závislosti na rychlosti jízdy tak, aby byla dodržena zvolená dávka hnojiva na hektar. Tuto a celou řadu dalších funkcí řídí palubní počítač cisterny.

Více informací přinese Mechanizace zemědělství č. 9/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *