Elektropohon návěsu otevírá nové možnosti

Jednou z dalších novinek firmy Fliegl na veletrhu Agritechnica 2015 byl systém s označením Smart Drive Control. Jedná se vlastně o zcela novou generaci elektropohonu pro návěsy vybavené tří- nebo vícenápravovým podvozkem. Toto řešení je inteligentní a má řadu provozních předností.

Je jasné, že elektrickému pohonu patří budoucnost, zvláště tehdy, pokud je elektropohon vhodně integrován například do podvozku návěsu a jeho ovládání řešeno pomocí ISOBUS. Návěsy s výtlačným štítem ASW na tandemovém podvozku s elektricky poháněnou nápravou prezentovala firma Fliegl již v roce 2013. Mezi přednosti elektropohonu patří snadná agregace i nízká úroveň ztrát v přenosu výkonu.

Nové řešení s označením Smart Drive Control je mnohem sofistikovanější; jedná se o inteligentní systém, fungující na základě propojení traktoru a návěsu se třemi nebo více nápravami. Byl vyvinutý na základě spolupráce s výrobcem John Deere. Dovoluje dlouhodobě přenášet výkon na úrovni úctyhodných 100 kW, a to při rychlosti až do 50 km/h. Elektropohon může tedy pomáhat v trakci traktoru i za rychlejší jízdy soupravy například do kopce na nezpevněném podkladu.

Zdrojem elektrického proudu je mobilní bezkartáčový generátor pro přední tříbodový závěs. Ten může využívat k pohonu přední vývodový hřídel traktoru, zároveň jej lze přenést na přípojný stroj. Generátor dokáže elektrickou cestou vyprodukovat přídavný výkon až 145 k. Vývodový hřídel pohání zároveň i ventilátor, který je součástí generátoru, a slouží pro aktivní chlazení generátoru.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 5/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *