Evropský den francouzské společnosti

Jsou to téměř čtyři roky, co začátkem října roku 2012 proběhl velký polní den ve středních Čechách, poblíž Hořovic. Byly tam představeny stroje na zpracování půdy a setí od francouzské společnosti KUHN a prezentovala je společnost KUHN CENTER CZ, která byla v té době nováčkem na trhu se zemědělskou technikou. Tato akce svým rozsahem neměla do té doby v České republice obdoby. Během týdne probíhala odborná školení zástupců importérských a distribučních firem z celé Evropy včetně České republiky, závěrem bylo pro širokou odbornou veřejnost připraveno předvádění těchto strojů.

Jak svým rozsahem, tak zaměřením to bylo pro značku Kuhn v České republice něco nového. Akce zaměřená pouze na zpracování půdy stroji tohoto francouzského výrobce zde byla vůbec poprvé. A protože se říká, že dobrého pomálu, uběhly dlouhé čtyři roky, než dostali čeští zemědělci šanci navštívit podobnou akci znovu.

Evropský den Kuhn opět v Hořovicích

V polovině září 2016 proběhl Evropský den KUHN znovu, odehrál se i tentokrát v Hořovicích, v sídle společnosti KUHN CENTER CZ – výhradního importéra značky Kuhn do České republiky. Návštěvníkům byl předveden kompletní sortiment strojů na zpracování půdy, doplněný o další z široké nabídky francouzského výrobce. K vidění byly stroje, které ještě v České republice nikdy prezentovány nebyly. Co tedy návštěvníci viděli?

Polonesený pluh Vari-Leader

Vari-Leader je vlajkovou lodí polonesených pluhů značky Kuhn z výrobního závodu v Chateaubriantu na západním pobřeží Francie. Jedná se o hydraulicky jištěný otočný model s plynulým hydraulickým nastavením pracovního záběru.

Tento pluh disponuje typickými znaky pluhů Kuhn, jako je hydropneumatické odpružení, zápustkově kované slupice, odhrnovačky Triplex a další. Kromě toho nabízí řadu dalších výhod, jež jsou typické právě pro tyto pluhy. Mezi ty, které maximálně ocení obsluha stroje, patří rám ve tvaru písmene Z, díky kterému má opěrné kolo pouze minimální přesah přes poslední radlici, a lze tedy bez problému dokonale orat okraje pole, sloupy a podobně. Když už jsme u toho kola, málokterý pluh může být osazen opěrným kolem s rozměry 1200 x 500 mm. Další výhodou je sekvenční ventil, který jedním hydraulickým okruhem umožňuje nejprve vyhloubit kolo a poté začít pluh otáčet. To přináší vysoký pracovní komfort pro obsluhu. Pro ty uživatele, kteří plánují v budoucnu pořídit výkonnější traktor, bude jistě zajímavou možností základní šestiradličný model rozšířit dodatečně až na osmiradličné provedení.

Prolander k přípravě půdy před setím

Stroje na poslední předseťovou přípravu půdy jsou v České republice velmi oblíbené. Téměř všichni výrobci strojů na zpracování půdy mají tento stroj ve své nabídce. Proto také společnost KUHN zařadila do své výrobní řady Prolander.

Aby bylo jisté, že bude jako novinka splňovat náročné podmínky českého zemědělství, byl jeho prototyp provozován téměř dvě sezóny v severních Čechách ve společnosti BPS Velká Bukovina. Ač novinka, můžeme si být jisti jeho kvalitou, prověřenou v náročných podmínkách českého zemědělství.

Diskový podmítač Discolander

Někteří zemědělci tvrdí, že doba intenzivního používání těžkých diskových podmítačů je pryč. Moderní jsou krátké disky s nezávislým zavěšením a vysokými pracovními rychlostmi. Poslední trendy výroby ale ukazují, že myšlenka disků s velkým průměrem je více než aktuální.

Discolander umožňuje při práci měnit pracovní úhel disků a reagovat na změnu půdních podmínek z kabiny traktoru. Diskové sekce jsou odpružené, aby komfort obsluhy a kvalita výsledné práce za strojem vyhověly náročným požadavkům farmářů. S těžkým páteřovým rámem má stroj nespornou výhodu pronikání do půdy bez ohledu na podmínky, loňské zkušenosti mnohých zemědělců hovoří o tom, že právě hmotnost stroje je při extrémním suchu velmi důležitým aspektem kvalitní práce.

Mnoho dalších strojů

Kromě výše uvedených strojů viděli návštěvníci na Evropském dnu KUHN při práci bezorebné secí stroje Espro, které získaly ocenění Secí stroj roku 2015 na výstavě Sima 2015.

Byl předveden koncept pásového zpracování půdy Striger s následným přesným setím do připravených řádků.

Při práci se také představil podmítač Performer o záběru šest metrů, který splňuje ty nejnáročnější požadavky z pohledu intenzity a efektivity práce.

Z dalších strojů byl představen nový tažený postřikovač Lexis s hliníkovými rameny a 3000litrovou nádrží, prezentována byla rozmetadla minerálních hnojiv Axis se systémem EMC, polní mulčovače RM a mnoho dalších strojů z výrobního programu firmy KUHN, včetně ukázek velmi oblíbeného pícninářského programu.

 

Návštěvníci měli šanci seznámit se s kompletním sortimentem, kvalitou výsledné práce a také úrovní zpracování jednotlivých strojů. Předvedené stroje dokázaly, že společnost KUHN si za kvalitou svých strojů stojí a ne nadarmo je největším výrobcem závěsné techniky v Evropě.

 

Ing. Marcel Krumphanzl

KUHN CENTER CZ

Foto:

K poslední předseťové přípravě půdy jsou určeny stroje Prolander

Discolander umožňuje při práci měnit pracovní úhel disků a reagovat na změnu půdních podmínek z kabiny traktoru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *