Historie přitáhla davy v Kropáčově Vrutici

Historická zemědělská technika má hodně do sebe. Dobře připravená výstava dokáže zaujmout příslušníky všech věkových kategorií. Připomene méně či více vzdálené časy v zemědělství i zapomenuté či překonané technologie. Přesně taková velice zajímavá akce se pod názvem Historické traktory 2017 podařila firmě N & N Košátky s. r. o druhý zářijový víkend. Rozlehlý areál v Kropáčově Vrutici zaplnila historická zemědělská technika, kterou obklopily zástupy zájemců. K vidění byly kromě historických traktorů a závěsné techniky také stroje moderní a nechyběl ani pestrý doprovodný program.

Mezi vystavenými stroji dominovaly traktory Zetor. Stovky příznivců si mohly prohlédnout traktory, které doprovázely historii značky Zetor až do současnosti – a to nejen kolové, ale i pásové.

Těsně po skončení druhé světové války se několik měsíců montovaly v Brně traktory Farmall, a jeden z nich byl také k vidění.

Se začátky výroby zemědělských traktorů v brněnském závodě jsou spjaté malé traktory Zetor 15. K jejich pohonu sloužil jednoválcový vznětový motor. Zajímavým exponátem byla modifikace traktoru Zetor 25 s označením Zetor 25 K. Traktor měl měnitelný rozchod kol a úzké pneumatiky, díky čemuž jej bylo možné využívat pro kultivaci širokořádkových plodin. Pomalé rychlosti dovolovala redukce, zabudovaná do převodovky. Zkušení sadaři si možná vzpomenou na traktor Zetor 25 H, který později vznikl z modelu Zetor 25 K. Tento stroj byl rovněž využitelný pro kultivaci okopanin.

Významným rokem v historii Zetoru je rok 1957, kdy se konstruktéři rozhodli zahájit vývoj tak, že nové traktory budou sdružené do tzv. unifikované řady. Toto označení se rychle vžilo a využívalo se poté ještě velmi dlouho.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2017.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *