Inovativní teleskopické manipulátory JCB

Uvedení teleskopických manipulátorů JCB AGRI Pro na trh patří k výrazným inovacím tohoto výrobce, který svůj program strojů pro manipulaci v zemědělství odstartoval již v roce 1977.

Až do té doby prováděli zemědělci manipulaci s balíky, nakládání hnoje či zrnin s využitím traktorů s čelními nakladači. Výrazně větší všestrannost, větší výškový dosah i vyšší zvedací síly teleskopických manipulátorů vedly k pokroku a ke zvýšení produktivity práce. Teleskopické manipulátory JCB, stavěné speciálně pro využití v zemědělství, tak rychle našly využití.

První stroj dodala firma JCB v roce 1981 a o rok později začala výroba strojů s označením Loadall. V roce 1986 představil JCB převodovku Synchro-Shuttle s vyšší maximální rychlostí a o rok později pak komfortní ovládání pomocí Servo-joysticku.

Podoba manipulátorů Loadall se změnila v roce 1989, kdy typy 525-58 a 525-67 obdržely tři druhy řízení všech kol a všechna kola o shodné velikosti. Vzadu uložený motor měl výhodu v tom, že dovoloval snížení polohy výložníku, a tím i lepší výhled z kabiny. Nicméně další řešení, a to je stranou uložený motor, přineslo od roku 1997 nové výhody.

V roce 2001 vyšli vstříc konstruktéři JCB požadavkům zákazníků na ještě více výkonu. Firma uvedla na trh modely Super s motorem o výkonu 120 k a převodovkou s pěti rychlostními stupni a nejvyšší rychlostí 40 km/h. Teleskopické rameno bylo také poprvé vybaveno systémem tlumení výkyvů, který dále zvýšil pracovní komfort.

Nejnovějším produktem vývoje je převodovka DualTech VT, která vhodným způsobem kombinuje mechanický systém přenosu výkonu a plynulou změnu převodového poměru.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 2/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *