Jak na rychlerostoucí dřeviny

Ačkoli to není příliš známé, i v zimních měsících probíhají na polích sklizňové práce – jedná se o sklizeň rychlerostoucích dřevin pro produkci štěpky. Jedinou firmou, která může nabídnout tuto službu našim zemědělcům, je akciová společnost Agrotec.

V loňském roce si tato firma pořídila sklízecí řezačku New Holland FR 850. S motorem Iveco Vector s výkonem 617 kW/840 k se jedná o nejvýkonnější typ celé řady, vybavený nejmodernějšími systémy.

Nová řezačka FR 850 je agregována se speciálním adaptérem, který zajišťuje uříznutí kmene a jeho vtahování směrem k řezacímu bubnu. Ten je osazen osmi noži, tedy shodně jako pro sklizeň senáží. Opotřebení řezačky je však ještě na nižší úrovni, než je běžné při senážování, protože kmeny jsou odřezávány v určité výšce nad zemí, a tudíž se do řezačky nedostává prach, písek či jiné nečistoty.

Agrotec má praktické zkušenosti s řezačkovou sklizní rychlerostoucích dřevin pro produkci štěpky. Ještě s předchozím modelem sklízecí řezačky New Holland FR 9090 probíhala tato sklizeň již v sezóně 2013, a letošní rok znovu.

Redakce zastihla stroj při práci na pozemku v blízkosti obce Kněžmost ve středních Čechách. Sklízený porost byl čtyři roky starý. Vyprodukovaná štěpka byla určena jako biopalivo pro elektrárnu, která umí spalovat vlhkou štěpku.

Po pěti čtyřletých cyklech sklizně porostu následuje likvidace pařezů pomocí pařezové frézy a pozemek lze znovu klasicky využívat jako ornou půdu.

Letošní sklizeň začínala před Vánoci a v polovině února měla zmíněná řezačka New Holland FR 850 sklizeno již 120 hektarů ploch rychlerostoucích dřevin. O její služby je značný zájem. Na přiloženém videu je vidět plynulá jízda i přesto, že motor řezačky musí čelit někdy i značnému rázovému zatěžování. K odvozu štěpky sloužil traktor New Holland TG 8010 se jmenovitým výkonem šestiválcového motoru CDC 163 kW/218 k.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *