Jak optimalizovat precizní práci

Zvyšovat kvalitu práce i výkonnost zemědělské techniky lze různými způsoby. Značný význam mají v tomto ohledu elektronické systémy. Vědí to i konstruktéři firmy LEMKEN, a proto je elektronika běžnou součástí strojů v modrých barvách. Díky ní mohou uživatelé dosahovat optimálních výsledků při práci se secími stroji, při ochraně rostlin a hnojení s využitím postřikovačů LEMKEN anebo i při orbě osvědčenými otočnými pluhy.

Díky aplikované elektronice může být také ovládání strojů v modré barvě na komfortní úrovni, tak jak to zemědělci od techniky prémiové kategorie očekávají. Například u secích strojů nabízí již základní varianta ovládacího terminálu Easytronic snadný přístup ke všem důležitým funkcím. Nechybí ani automatizované funkce, jako je zakládání a kontrola kolejových řádků. Vyšší verze ovládacího systému Solitronic již nabízí funkce navíc: umí ovládat secí stroj pomocí ISOBUS a zároveň pracovat se signálem GPS.

Díky tomu je možné na osobním počítači nejprve sestavit mapu lokálně variabilního setí na jednotlivých pozemcích, kterou pak terminál umí v průběhu setí zpracovávat. Změny dávkování osiva probíhají automaticky. Výsledkem je vyrovnanější vývoj porostů s rovnoměrnějším dozráváním, menší náchylností k onemocnění a plynulejší sklizeň.

Správné založení porostu má z hlediska celkové agrotechniky značný význam. Většinou jsou v praxi opakovaně zasévány tytéž pozemky, a využívání satelitních navigačních systémů dovoluje si tyto pole uchovávat v paměti. Ovládací systém Solitronic či terminál CCI-200 firmy LEMKEN dále mohou uživateli nabídnout možnost automatického zakládání kolejových řádků a management souvratí. A to s pomocí dvou elektronických modulů – „TramlineControl“ a „HeadlandCommand“.

*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *