Kámen působí jako silný magnet

Dny Zemědělce pořádané v Kameni na Pelhřimovsku mají vždy jedno společné. Ať prší nebo je hezky, vždy na přilehlé letiště přijedou tisíce návštěvníků. Čím si to vysvětlit? Tato víska s nedalekým hradem se nachází téměř ve středu republiky, takže Češi i Moraváci to nemají daleko. Zpevněné asfaltové plochy pak umožňují zdárně dokončit každou akci i za deštivého počasí. Pokud k tomu připočteme desítky zúčastněných firem, stovky předvedených a vystavených strojů, bohatý doprovodný program či občerstvení bez front, Kámen nikdy nezklame.

Nejinak tomu bylo i během letošního Dne Zemědělce zaměřeného na sklizeň pícnin. Přestože ještě 24 hodin v celé republice vytrvale pršelo, přijelo druhý den do Kamene více než sedm tisíc návštěvníků. A udělali dobře, k vidění byly moderní výkonné stroje, z nichž řada byla aktivně předvedena. Posuďte sami.

POL-AGRO TTRADING ZT, s. r. o.
Tato společnost praktickou ukázku techniky na sklizeň pícnin polské značky SaMASZ vypustila. Na asfaltové ploše si mohli návštěvníci prohlédnout široký sortiment strojů, ať už bubnových či diskových žacích lišt, obracečů nebo shrnovačů. V nabídce má i svinovací lisy, baličky či přepravníky a rozdružovače balíků senáže, sena či slámy
Diskové žací stroje SaMASZs centrálním zavěšením na liště Heavy Duty (1) jsou konstruovány podle nejnovějších poznatků pícninářských odborníků. Ti došli k závěru, že není vhodný nízký pokos píce, neboť taková hmota obsahuje příliš vlákniny na úkor využitelných rozpustných cukrů. Nízký pokos vede k pozvolnější regeneraci pícnin, k pomalejšímu obrůstání a snižuje následné výnosy v další seči. Profesionální žací stroje SaMASZ pracují s ohledem na svoje provozní parametry, plazy z otěrovzdorné Hardox ocele, ozubené převody v liště a jednoduché pružinové kopírování velmi kvalitně i v nepříznivých podmínkách při vysokém nasazení. Lze je vybavit prstovým nebo válcovým kondicionérem, případně shrnovacím dopravníkem u kombinace MegaCUT o záběru až 9,4 m. Ozubená kola v liště jsou chráněna před poškozením jednoduchým konstrukčním řešením. Pro tyto stroje je charakteristická i rychlá výměna nožů pomocí speciálního klíče.

CRS Marketing, s. r. o
Tato firma se zaměřuje především na profesionální dopravní techniku, na českém trhu zastupuje firmy Krampe, Annaburger a Vakutec. Tyto stroje jsou určeny pro velkovýrobní podmínky hospodaření, i když v nabídce jsou i menší modely. Prvním předvedeným strojem, byl dvoustranný návěs Krampe 650 S (2) s objemem 31 m3, k dispozici jsou i modely o objemu až 40 m3. Ideální soupravu tvoří s traktorem o výkonu kolem 200 koní. Pokud jde o jednoúčelové návěsy, je značka Krampe v Německu číslem jedna, ročně vyrobí přes 600 vozů.
K největším návěsům na objemné materiály v České republice patří v Kameni předvedený Annaburger Schub-Max HTS 1917 (3) o objemu 55 m3, který bez problému pojme až 25 tun senáže. Vůz je vybaven hydropneumatickým uložením náprav a výtlačným štítem a je určen pro ty, kteří počítají a chtějí uspořit náklady. Nemusejí kupovat dva traktory a dva vozy, k práci jim stačí jedna souprava s výkonností dvou. Výhodou tohoto modelu je i postupné dávkování do senážního lisu. V České republice je tento návěs už druhým rokem na předvádění a lze si ho pronajmout a vyzkoušet. Předvedena byla i novinka od firmy Vacutec –lehká, nízká cisterna o objemu 15 m3 vybavena speciálním lehkým hadicovým aplikátorem o hmotnosti 600 kg, který se roluje. Nízkotlaké pneumatiky lze upustit až na 1,5 baru, s jinými koly může pracovat i v kukuřici. Pokud se k vývěvě domontuje turbočerpadlo. Zvýší se nasávací výkon na 5 až 6 m3 za minutu.

Agrotechnika Vaněk, s. r. o.
Tato společnost má v nabídce kompletní sortiment pro pícnináře. Na Dnu Zemědělce předvedla paprskový shrnovač Tonutti Dominator (4) o záběru až 8,5 m s plynulou regulací záběru a minimální energetickou náročností (práci zvládne traktor s poměrně malým výkonem kolem 50 k). Vzhledem k velkému množství hmoty byl jeho záběr stažen na polovinu, a tak nahrabování bylo poměrně rychlé a stroj si poradil si s těžkou mokrou hmotou. Mezi jeho největší přednosti patří jedinečná schopnost kopírovat terén i na velmi nerovných pozemcích a šetrnost k nahrabovanému materiálu. Je vybaven 14 paprskovými koly a jeho výkon je kolem 8 ha za hodinu. Tento stroj jednoduché konstrukce, jehož cena se pohybuje kolem 230 tisíc korun bez DPH, si lze zapůjčit a vyzkoušet.
Za ním vyjel lis polské firmy Metal Fach Z 562 (5) s pevnou válcovou komoru a sběracím ústrojím širokým 180 cm, který vytváří balíky o rozměru 120 x 120 cm. K dalším charakteristikám patří centrální mazání a vázání do provázku i sítě. Požadovaný příkon traktoru je 60 koní. Lis je konstruován tak, aby zvládl svou práci i v náročných podmínkách příznačných pro zemědělskou výrobu. Ovládací prvky jsou zpravidla mechanické, což zajišťuje minimální riziko poškození v prašném a vlhkém prostředí. Zemědělci ocení i zajímavou pořizovací cenu.

Kvernaland Group Czech, s. r. o.
Tato firma připravila pro návštěvníky Dne Zemědělce kompletní průřez sortimentem na sklizeň pícnin. Vystaveny byly diskové žací stroje od firmy Kverneland Taarup (6) s patentovanými kulatými žacími disky, které zabraňují poškození. Jde o bočně či čelně nesené modely v záběru od 2 do 9 m (žací kombinace „motýl“) vybavené kondicionérem či bez něj. Následují rotační obraceče Vicon Fanex s pracovním záběr 4,6 až 14 m. Od stejné firmy pocházejí i shrnovače Andex s pracovním záběrem 3,5 až 15 m (čtyřrotorový model). V technologické lince na ně navazují lisy na válcové balíky Vicon s pevnou nebo variabilní lisovací komorou, lisy na hranaté balíky a baličky. Komu tato technologie nevyhovuje, může zvolit sběrací vozy s řezáním. K dispozici jsou také rozdružovače kulatých i hranatých balíků o objemu 2, 3 a 6 m3 a míchací krmné vozy o obejmu 5 až 40 m3.
Firma Topagri představila na Dnu Zemědělce průřez pícninářským sortimentem značky Kuhn. Jednak jednoduchý žací stroj GMD 800 bez kondicionéru, ale i nový žací mačkač Kuhn FC 703 (7) se záběrem 7 m určený do kombinace se všemi traktory s otočným řízením. Vystaven byl obraceč nové řady GF 52902 o záběru 6 m. Tento stroj s obdélníkovým rámem a šesti menšími rotory dokonale rozhodí i velké množství píce. Větší počet rotorů v záběru šest metrů má menší obvodovou rychlost a tím pádem nedochází k odrolu a velkým ztrátám. Nechyběl ani tažený středový shrnovač GA 7501, který vytváří jeden řádek ze záběru 6,8 m až 7,5 m. Krátký rám a řízený zadní podvozek spojený s centrálním otočným řídicím závěsem zaručují dobrou manévrovatelnost na souvrati. Posledním vystaveným strojem byl lis Kuhn VB 2160 s variabilní lisovací komorou, který vytváří balíky o max. průměru 1,6 m. Je vybaven sběračem širokým 2,10 m, řezáním a ovládáním Focus.

Phoenix-Zeppelin, s. r. o.
Dne Zemědělce se zúčastnila i zemědělská technika Challenger, kterou v České republice a na Slovensku nabízí společnost Phoenix-Zeppelin. Na volné ploše o rozloze 50 x 80 m se představilo celkem jedenáct strojů.
Návštěvníci měli možnost si stroje prohlédnout nejen staticky, ale i v akci během aktivního předvedení. Zástupci kolových traktorů Challenger se představily hned v několika výkonových třídách. Nejsilnějším byl kolový traktor MT675C s maximálním výkonem 350 k. Druhým zástupcem kolových traktorů byl model MT575B o výkonu 190 k (8) s maximálním výkonem 203 k, s plynule řaditelnou převodovkou TechStar a s připojeným sběracím vozem Strautmann. Ve standardu je přední odpružená náprava, pneumaticky odpružená kabina, stejně jako sedačka. Nosnost zadního tříbodového závěsu je 9300 kg. Dále byl k vidění kolový traktor MT565B ve spojení s dopravním návěsem Romill a nejslabší ze série vystavovaných (nejsilnější z řady 400) traktor MT465B se sběračem kulatých balíků Romill. Dalším strojem značky Challenger, který měli návštěvníci možnost shlédnout, byl lis na hranaté balíky LB34. Ve výstavním prostoru vynikaly také stavební stroje Caterpillar (9), které najdou své uplatnění rovněž v zemědělském podnikání. Značku Caterpillar zde zastupovaly smykem řízené kolové nakladače Cat 256C s vidlemi s přidržovačem, Cat 216B se standardní lopatou a zástupce pásové verze Cat 297C se sekačkou. Nechyběly kolové nakladače střední třídy Cat 908H a Cat 930G.

Agrotec, a. s.
Akciová společnost Agrotec představila na Dnu Zemědělce progresivní techniku Kuhn v agregaci s traktory New Holland. První soupravu tvořil traktor New Holland řady 5000 a nesená žací lišta Kuhn. Do uvedené řady traktorů patří kompaktní modely o výkonu od 80 do 100 koní s přeplňovaným motorem, plně synchronizovanou převodovkou a reverzací pod zatížením. Stranově připojena žací lišta o záběru 3 m tvořená osmi disky rozprostírá píci naširoko. Přítlak se reguluje mechanicky pružinami. Druhým předvedeným strojem byl dopravníkový shrnovač Kuhn Merge Maxx 900 (10) o záběru 9 m. Posečenou hmotu travin, vojtěšky či jetele sběrací ústrojí šetrně nadzdvihne a tři oboustranné dopravníky ji posouvají do strany či do středu. Jde o šetrný způsob manipulace s pící, při níž nedochází k odrolu nejcennějších lístků a jejímu zbytečnému znečištění. Shrnovač byl agregován s traktorem New Holland řady 6000, konkrétně modelem 6070 osazeným šestiválcovým přeplňovaným, elektronicky řízeným motorem se jmenovitým výkonem 145 k a maximálním výkonem až 180 k.
Lahůdkou z produkce společnosti New Holland byla samojízdná sklízecí řezačka FR9060 (11), vybavena motorem Iveco Cursor 13 TCD s maximálním výkonem 591 koní. Systém turbocompound snižuje spotřebu paliva o 8 % při zachování stejného výkonu až o 20 % při přepravě stroje po silnici. Řezací buben má 2 x 16 nožů, zajímavostí je i příčné uložení motoru a pohon celé řezačky přes úhlovou převodovku. Další kombinaci tvořil traktor New Holland 6020 o jmenovitém výkonu 115 k s lisem na kulaté balíky stejné značky BR7060. Lis má variabilní lisovací komoru o šířce 120 cm s ocelovými válci a šesti pryžovými pásů, sběrač široký 230 cm a řezací ústrojí s 15 noži.

STROM Praha, a. s.
První soupravu tvořil traktor John Deere 6520 v agregaci s čelním neseným žacím mačkačem JD 131 a zadním neseným žacím mačkačem JD 331 (12) o celkovém záběru 6.2 m. Všechny žací mačkače od firmy STROM jsou vybaveny hydropneumatickým odpružením, které dokonale kopíruje i nerovné pozemky, a to při vysoké pracovní rychlosti. Druhou kombinací byl traktor John Deere 7930 s čelní lištou JD 131 a zadní lištou JD 488 se sdružovačem řádků. Tento stroj dokáže sdružit píci ze záběru 9 m do řádku širokého 2,3 m. Všechny žací mačkače John Deere jsou vybaveny individuálně vyvažovaným kondicionérem. Jde o velmi robustní spolehlivé stroje, stejně jako předvedený mulčovač od firmy STROM Export MZ 4500.
Další soupravu tvořil traktor John Deere 6330 s lisem JD 854 s variabilní lisovací komorou o průměru 1,55 m. Lis je vybaven řezacím ústrojím se 14 noži a výklopným dnem, které se využívá při případném ucpání. Za ním vyjela řezačka John Deere 7350 (13) o výkonu 480 k, která si získala mezi našimi zemědělci oblibu díky své velké odolnosti. Je vybavena bubnem se 40, 48 nebo 56 noži a využívá se ke sklizni hmoty jak pro výživu skotu, tak pro bioplynové stanice. Zemědělci ocení automatické broušení, automatické nastavování protiostří, kondicionér a převodovku pro plynulé nastavení délky řezanky z kabiny. Vedle řezačky jel žlutý návěs Vagon ze společnosti STROM Export. Tyto vozy se vyrábějí se ve třech provedeních s celkovou hmotností 16, 18, a 21 tun s možností stranového i zadního vyklápění.

Agrozet České Budějovice
Jako první z nabídky Agrozetu vjel do porostu žací stroj Pöttinger Novacat 305 HCR s mačkacími válci. Tento model je energeticky náročný, stačí traktor o výkonu kolem 100 k. Za ním následovala žací trojkombinace Novacat V10 CRV s přestavitelným záběrem během práce od 8,76 do 9,98 m. Dvě zadní lišty o záběru 3,5 m lze kombinovat s čelním žacím strojem o stejném záběru. Šířka pracovního záběru je nastavitelná z kabiny, hydraulicky lze stranově posouvat dvě zadní lišty v rozmezí +/- 200 mm. Posečenou píci obrátil obraceč Hit 910 A s osmi rotory a záběrem 9,1 m. Jde o jednoduchý, energeticky méně náročný model. Rozprostřenou píci shrnul čtyřrotorový shrnovač Top 1252 Multicat (14) se středovým odkládáním řádku a nastavitelným pracovním záběrem od 8 do 12,5 m. Shrnovač s masivní konstrukcí rámu je vybaven výkyvným uložením rotorů, čelním kopírovacím kolečkem a tandemovou nápravou. S pěti koly na rotoru se shrnovač přizpůsobí optimálně půdním nerovnostem
Shrnutý řádek sebral sběrací ůz Jumbo 10010 combiline (15) o objemu 100 m3, který navazuje na úspěšnou řadu sběracích vozů Jumbo 10000. Combiline znamená kombinovaný provoz, může se využít jako sběrací vůz s řezáním pro sklizeň senáže, či jako dopravní prostředek k přepravě píce od řezačky. Uplatnění najde i v provozu bioplynových stanic, protože pojme až 25 tun kukuřičné siláže (celková hmotnost vozu je 31 tun). Zemědělci u něj také ocení velmi dobré vlastnosti podvozku Tridem (řízená náprava, první a třetí hydropneumaticky odpružená).

Agri CS, a. s.
Z nabídky této společnosti se jako první objevilo na ploše užitkové vozidlo Case IH Scout s pohonem 4 x 4 určené pro zemědělství a komunální služby. Vybaveno je naftovým motorem o výkonu 20 koní s max. rychlostí 40 km/h a korbou o hmotnosti 500 kg (objemu 0,5 m3). S technikou Kuhn a Case IH na sklizeň pícnin pak byly agregovány oblíbené traktory Case IH. S obracečem Kuhn GF 6502 byl spojen malý univerzální traktor JXU 95. Rozprostřenou píci shrnul do řádků shrnovač Kuhn GA 7501 (16) s traktorem Maxxum 115. Tato řada traktorů s výkonem od 100 k do 140 k jmenovitého výkonu byla výrazně inovovaná, pokud jde o design a větší točivý moment. Nabízí unikátní, velice jednoduchou technologii kompletně integrovanou do loketní opěrky. Je určena zemědělcům, kteří požadují za přiměřenou cenu jednodušší traktor bez výrazné elektroniky, avšak bez kompromisů na kvalitu či komfort.
Do řádků pak vjely lisy Case IH (17). Jednak model RB 344 s pevnou lisovací komorou a řezáním a za ním lis RB 454 s variabilní lisovací komorou, který umí připravit balíky o průměru od 90 do 150 cm. Oba lisy jsou standardně vybaveny vázáním do sítě. V nabídce jsou i lisy na velké hranolovité balíky Case IH 422 R s řezáním.

Agrall, zemědělská technika a U + M Servis
Návštěvníkům se hned na začátku předvedla ojedinělá souprava v České republice, systémový nosič Claas Xerion o výkonu 380 k a žací trojkombinace Claas Disco 9300 (18) o záběru 9, 1 m. Systémový nosič Xerion s patentovaným otáčením kabiny, plynulou převodovkou ZF a systémem řízení jak přední, tak zadní nápravy se k agregaci se žací kombinací Disco o celkovém záběru velice hodí. Tato souprava je schopna sklidit za den 150 ha při spotřebě 3,5 l paliva, velkou pracovní rychlost umožňuje hydropneumatické odpružení. Nosič je vybaven reverzací ventilátoru a satelitní navigací s přesností 5 cm. Za jízdy se nechá měnit tlak v pneumatikách až na 0,6 baru, poloměr otáčení je jen 6 m. Druhou soupravu tvořil traktor Claas Axos 330 o výkonu 90 koní s obracečem Claas Volto 770 o záběru 7,7 m. Za ním vjel na pozemek traktor Claas Arion 630 o výkonu 155 k se shrnovačem Claas Liner 3000 o záběru 12 m. Čtyři rotory mají měnitelný záběr od 9 do 12 m podle množství hmoty, volit lze i šířku řádku. Shrnutou píci pak začal sklízet lis s variabilní komorou o průměru 1,8 m Claas Variant 385 s traktorem Axos 330.
Na závěr byla předvedena profesionální kombinace zaručující vysoký výkon. Šlo o kombinovanou ukázku sklízecí řezačky Claas Jaguar 950 a vozu Cargos 9500 (19). Světovou premiéru si v tomto případě odbyl víceúčelový vůz Cargos o objemu 44 m3, který je určen nejen pro sklizeň senáže, ale i k přepravě kukuřice na siláž. Konstrukce vozu dovoluje maximálně využít celý ložný objem bez obav o jeho přetížení. Vozy Cargos jsou vybaveny sběracím ústrojím nové konstrukce o záběru 2 m, které vyniká, stejně jako ostatní sběrací vozy Claas, dokonalým kopírováním pozemku. Základem je řezací buben o průměru 860 mm se čtyřiceti, individuálně jištěnými noži. Nejmenší teoretická délka řezanky je 38 mm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *