Když se závodí jen pro radost…

Závodit se dá v ledasčem a zvykli jsme si na to, že se závoděním jsou spojeny i velké peníze a to mnohdy i u závodníků, kteří nejsou na vrcholové úrovni. Zcela jinak je tomu při závodech malotraktorů v moravských |Nových Bránicích, kde se tradičně konají závody ryzích amatérů na strojích vlastní výroby.

A mimoto jsou k vidění i závody jednostopých vozidel přesněji zejména pionýrů a babet, tedy opět dostupné techniky, která je jinak určena k běžnému provozu po silnicích a hlavně, zejména na vsi ji každý vlastní.

Motocykly zahájily

Na trati vedoucí okolo vinice a vyznačující se jak prudkými zatáčkami tak příkrým klesáním či strmým stoupáním si to v prvním květnovém víkendu rozdaly nejprve motocykly a to ve třech kategoriích. V kategorii M1 zahrnující babetty a vše šlapací se zdvihovým objemem motoru do 50 ccm zvítězil místní usedlík František Šimbera a jak jinak než na babetě. V nejobsazenější kategorii M2 zahrnující motocykly jawa pionýr mustang a obdobné stroje a v níž se muselo jet pět vyřazovacích rozjížděk, zvítězil ve finále Jiří Blažka na Jawě 21. Kategorie M3 zahrnovala ostatní jednostopé stroje s objemem do 50 ccm, avšak žádné závodní speciály. Zvítězil v ní Petr Loskot na skůtru Honda.
V kategorii traktorů bez přívěsu označené T1 letos chyběl loňský a předloňský vítěz Václav Klimeš a tak měli prostor pro vítězství i jiní. Nejkratšího času dosáhnul Honza Pančík ze stáje Blovičtí pochystátoři. V kategorii T2 byla letos jedna změna a sice ta, že z přívěsů zmizela lidská osádka protože v minulých ročnících se ukázalo, že odvaha spolujezdců je více než bezbřehá a tak organizátoři jejich jízdu ve valnících zakázali. Výjimku měla zvířata přesněji jeden ze psů, který se svezl. Kategorii T2 vyhrál Pučma ze stáje TMT (Trbky motor team).
Další soutěžní kategorií byla T3 kam patřily jednoosé traktory Terra a Vari, které díky své nízké pojezdové rychlosti nemohly se speciálům konkurovat. Tuto kategorii vyhrál Ropák z Ropák Teamu se strojem Terroristka, jehož název dával jasně tušit o jaký traktor se jedná.

Nová kategorie

Kategorie T4 byla letos novinkou a jednalo se o přetahování traktoru Challenger MT 665. Ne že by se tento traktor s výkonem motoru přes 300 koní snažil dokázat, že utáhne malé traktůrky domácí výroby. Traktor byl tažen s převodovkou v neutrální poloze avšak díky mírnému kopečku měli s 10 tunami hmotnosti všichni soutěžící značné problémy a ač je diváci mohutně povzbuzovali, do cíle Challengera dotáhnul pouze Pavol Polakovič z DT Klubu Unín, který přicestoval až ze Slovenska. Výsledky však nebyl objektivní protože aby malotraktory s Challengerem vůbec pohnuly musel jim trochu pomoci, a komu více a komu méně to je těžko soudit.

Text a foto Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *