Lanovka ovládaná jedním člověkem

Lesní porosty vyžadují provádění údržby, pro kterou se využívá speciální technika. V obtížných podmínkách, jako jsou příkré svahy, však nelze bezpečně využívat klasické přibližovací traktory, případně by jejich nasazení bylo velmi namáhavé. Pro takové podmínky existují lanovky. Mezi výrobce lanovek patří i rakouská firma Ritter. Zajímavé předvádění přímo v náročných podmínkách připravil pro své zájemce oficiální importér této značky, společnost Foragri s. r. o.

Firma Ritter je výrobce široké palety lesních strojů, mezi nimiž mají značné zastoupení navijáky a lanovky. Rodinný výrobce svým zákazníkům nabízí stroje, které díky inovativním řešením dokážou práci při těžbě dřeva značně zjednodušit. Zrovna taková je i lanovka Ritter KSK 3. Ačkoli se jedná o stroj spíše kompaktní kategorie, má jednu velmi cennou přednost: pro její ovládání postačuje jeden člověk. Lanovka dokáže přibližovat kulatinu jak do kopce, tak i z kopce. Díky úsilí manažerů společnosti Foragri bylo možné vidět lanovku Ritter přímo při práci v šumavských lesích v nadmořské výšce více než 800 m.

Lanovka v agregaci s traktorem Deutz-Fahr o výkonu 140 k byla postavena na cestě, která přetínala prudký svah. Porost smíšeného lesa nad cestou měl stáří zhruba 60 let a byl ošetřován probírkovou těžbou. Naopak porost pod cestou byl již ve věku zhruba 100 let. Jednalo se tedy o staré dřevo, u něhož probíhala již těžba mýtní. A právě při přibližování kulatiny o různé hmotnosti z mýtiny na cestu do prudkého svahu předvedla lanovka Rittner své schopnosti.*

Více informací přinese časopis Mechanizace zemědělství č. 12/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *