Lisy s výkonností až 85 tun hmoty za hodinu

I přes značný úspěch lisů BigPack 1290 HDP na mezinárodním trhu pokračoval vývoj u firmy Krone dále. Na podzim 2013 překvapila firma veřejnost premiérou svých lisů BigPack HDP II. Cílem vývoje tohoto lisu bylo další zvýšení průchodnosti o celých sto procent ve srovnání s lisy BiG Pack 1290 HDP ve standardním provedení, respektive o 70 procent ve srovnání s lisy HDP HighSpeed. Při shodné pojezdové rychlosti měly lisy HDP II poskytnout také výhodu zvýšení slisovanosti o deset procent.

Výsledkem vývoje jsou lisy BigPack 1290 HDP II, které mají lisovací kanál s mezinárodně uznávaným rozměrem 120 x 90 cm, v němž formují balíky s extra velkou slisovaností. Při shodném slisování hmoty nabízí tyto lisy až o sedmdesát procent vyšší průchodnost. Za optimálního vytížení dokážou lisy HDP II pracovat se spotřebou o jeden litr nafty na tunu hmoty nižší než lisy standardní. Při sklizni suché slámy umí tyto největší lisy firmy Krone produkovat slisovanost až 220 kg/m3 a dosahovat teoretické průchodnosti až 85 t/h.

Protože materiál, slisovaný v balíku, ještě více expanduje, je za jeho udržení v požadovaném tvaru zodpovědných osm zdvojených vazačů. Úplně nový systém, chráněný patentem, vznikl jako výsledek společného vývoje se specializovanou firmou Raspe. Při práci na velkých pozemcích pak omezuje četnost doplňování příze velká zásoba cívek motouzu, jichž si lis s sebou veze 54. Jsou uloženy ve skříních, které se sklápí dolů hydraulicky, a jsou tak snadno přístupné. Na přání je možná přídavná skříň na tyto cívky ještě v zadní části lisu.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2017 a v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *