Massey Ferguson – dva kandidáti ve finále

Společnost Massey Ferguson si vybrala pro představení svých dvou finalistů oblast blízko jezera Lago di Garda. Do finále kategorie traktor roku Best Utility se probojoval zcela nový model globální série MF 5709 Dyna 4 a do finále kategorie traktor roku pro speciální využití postoupil viniční traktor MF 3710S.

Sešli jsme se na vinicích nedaleko historického města Sirmione, kde na nás čekali naši dva kandidáti a několik jejich bratrů v různé konfiguraci. Malému speciálu to na první pohled slušelo. S novým agresivním zevnějškem vypadal jako šelma schovaná ve vinici. Větší MF 5709 Dyna 4 byl agregován s přívěsem a byl připraven k jízdě.

Univerzální traktor

Traktor MF 5709 Dyna-4 je novým modelem globální série MF5700 a spolu se svým bratrem MF 5708 Dyna-4 rozšiřují rodinu univerzálních, jednoduchých avšak efektivních a komfortních traktorů značky Massey Ferguson. Nominován jako kandidát na titul traktor roku Best Utility byl právě pro svou univerzálnost. Podle marketingového ředitele značky Massey Ferguson Scotta Campbella nepotřebuje trh jen traktory plné nejmodernějších a rovněž nejdražších technologií, nýbrž stroje se správnou specifikací, někdy jsou spíš zapotřebí jednodušší traktory s komfortním ovládáním. Právě takovým by mohl být model MF 5709 Dyna-4.
Největšími novinkami jsou přepracovaná poloviční powershiftová převodovka Dyna-4, nový tříválcový motor, vylepšené odpružení kabiny a některé funkce jako například AutoDrive nebo zastavení traktoru pokud je zařazen neutrál.

Široký výběr speciálů    

Kandidát titulu Traktor roku pro speciální použití MF 3710 S pochází z velmi široké rodiny viničních a sadových speciálů. Tři nebo čtyři modely jsou k dispozici ve verzi V, GE, S, F a WF. Náš kandidát je nejsilnějším modelem řady verze S, tedy klasický viniční traktor s šířkou od 2,2 – 2,5 m a tak jako všechny traktory série 3700 mu pod kapotou „šlape“ 3,4 litrový čtyřválcový motor z výroby FPT dodávající traktoru výkon 105 koní. Ke splnění emisní normy Stage 3B potřebuje oxidační katalyzátor a filtr pevných částic, které nejsou umístěné pod kapotou a ta tak mohla zůstat nízká a zachovat dobrý výhled řidiči. Převod výkonu je v rukou jedné ze čtyř nabízených převodovek. K dispozici je buď mechanická převodovka s 12 stupni vpřed a vzad s mechanickou reverzací a maximální rychlostí 30 km/h nebo s 12 stupni a mechanicky řazenými dvěma rozsahy Hi a Low, a tedy celkem dvacetičtyřmi stupni vpřed a vzad s maximální rychlostí 40 km/h.

Více v časopisu Mechanizace zemědělství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *