Na poli pracuje černý medvěd

V podniku ZEOS LOMNICE a. s., který sídlí v Lomnici nad Popelkou, pracuje podmítač BlackBear od francouzské společnosti Quivogne. Práce radličkového podmítače je v těchto končinách potřebná. Pozemky jsou totiž svažité a orba je zde kvůli erozi stále více omezována.

Kořeny společnosti Quivogne sahají až do roku 1945, kdy si bratři Louis a Gaston Quivogneovi založili malou firmičku na opravu zemědělských strojů. Později začali vyrábět vlastní stroje na zpracování půdy. Dnes společnost vyrostla a kromě postřikovačů a rozmetadel se specializuje hlavně na výrobu strojů pro zpracování půdy. Má dva výrobní podniky ve Francii a jeden v Srbsku.

Válec na tříbodovém závěsu

Radličkový podmítač BlackBear se v podniku ZEOS LOMNICE a. s. poprvé objevil loni na podzim, kdy zde byl předváděn ve své 4,6metrové verzi s těžkým RollPro Steel válcem. S takovým typem podmítače mají v podniku dobré zkušenosti, vždyť minimalizační způsob zpracování půdy již používají na více než 50 % orné půdy přes 15 let. Z důvodu současných zvyšujících se požadavků na protierozní způsoby obdělávání proto hledali další stroj pro posílení potřebného denního výkonu. „Druhý exemplář takového typu podmítače jsme už dost potřebovali, jenže při předvádění jsme zjistili, že pracovní záběr 4,6 m a pracovní hloubka 18-20 cm je na stádečko 200 koní našich traktorů Valtra v našich kopečcích přece jen trochu moc,“ říká Radek Fejfar, člen představenstva a vedoucí prodeje a servisu zemědělské techniky společnosti ZEOS.
Nakonec tedy vybrali čtyřmetrovou verzi s tím, že když za pár let pořídí výkonnější traktor, bude možné stroj rozšířit na pracovní záběr až šesti metrů. Rozšíření samozřejmě bude něco stát, ale určitě ne tolik jako celý nový podmítač. Stačí totiž na každou stranu rámu podmítače namontovat metrovou prodlužující jednotku, vyměnit zadní válce a ze čtyř metrů pracovního záběru je rázem šest. Na stranách čtyřmetrového podmítače je již nyní připravena platforma na případné rozšíření jeho konstrukčního záběru.*

Více v časopisu Mechanizace zemědělství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *