Na úrodné Hané voněla orná půda

V Přerově –Prosenicích se poslední sobotu v září uskutečnilo 44. mistrovství České republiky v orbě jednostranným a oboustraným dvojradličným pluhem, jehož součástí bylo i 15. mistrovství v orbě s koňmi, 6. mistrovství v orbě historickou technikou a 4. ročník v orbě víceradličnými pluhy. Všech soutěží se zúčastnilo 33 oráčů, z toho jedna žena. V orbě klasickými jednostrannými i otočnými dvojradličnými pluhy se soutěžilo podle pravidel WPO (Světová společnost pro orbu). Hlavním rozhodčím byl Rudolf Linhart, který také složil slib za rozhodčí, za oráče tak učinil Václav Milík. Byla vyhlášena hloubka orby 18 +/- 2 cm.

V soutěži jednostranných dvouradličných pluhů se mistrem republiky pro rok 2017 stal Václav Milík z týmu Agros Kojice, kterého rozhodčí ohodnotili 119,5 bodu. Tento sedmnáctinásobný šampión obhájil loňský titul a převzal pohár ministra zemědělství České republiky. Jeho výsledná orba byla v porovnání s ostatními o třídu výš, o čemž svědčí i téměř čtrnáctibodový rozdíl od druhého v pořadí. Zkušenosti, které tento oráč převzal od svého otce a posbíral na světových oráčských soutěžích, jsou pro ostatní oráče nedostižné. Na druhém místě skončil Pavel Král z týmu Agri CS, a. s., s celkovým počtem 106 bodů a třetí, stejně jako v loňském roce, se umístil Jan Dlabal ze SZeŠ Čáslav, jenž od rozhodčích obdržel 103,5 bodu.

V mistrovství České republiky v orbě oboustranným dvojradličným pluhem skončil na třetím místě Petr Šteidl ze SPŠ a SOU Pelhřimov, pracoviště Kamenice nad Lipou, jemuž rozhodčí přisoudili 84,5 bodu. Stříbrnou příčku obsadil loňský mistr republiky Aleš Malý ze SŠSP a S Zábřeh, který si vyoral 129,5 bodu. Zaslouženým vítězem a mistrem republiky pro rok 2017 se stal František Žaloudek z týmu Žaloudek Team. Od rozhodčích získal 132 bodů a z rukou Mariana Jurečky převzal pohár ministra zemědělství. Vítěz této kategorie se poslední srpnový týden v roce 2018 zúčastní světového oráčského klání v Německu, druhý v pořadí bude reprezentovat v příštím roce Českou republiku na mistrovství Evropy.*

Celou reportáž naleznete v týdeníku Zemědělec č. 42.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *