Nabídka moderní pícninářské techniky

Německá firma Fella má široký sortiment závěsné techniky ke sklizni pícnin. Žací stroje vyrábí v nejrůznějších variantách, od čelně a bočně nesených až po žací kombinace. Nechybí ani provedení s prstovým kondicionérem, který narušením povrchové voskové vrstvy listů těsně po posečení zrychluje výpar vody z píce a tím významně urychluje proces zavadání. Od roku 2015 mohou být i vzadu nesené žací stroje SM 3060 TL a SM 3570 TL vybaveny tímto zařízením.

Spojení úpravy píce mačkáním spolu se sečením je ukázkou slučování operací do jednoho přejezdu při sklizni pícnin. Ale toto spojení má i další efekt – díky zkrácení doby, kdy píce zůstává ležet na pokosu, se zároveň výrazně omezí ztráty nejcennějších živin vydýcháním nebo případným vyplavením, pokud do posečené a mírně zavadlé hmoty začne pršet. Riziko počasí je tak efektivně minimalizováno.

Existují zemědělci, kterým trojdílná žací kombinace přijde nadměrně veliká, a sečení s čelně neseným strojem zase příliš málo výkonné. Tuto situaci lze vyřešit s pomocí vzadu neseného žacího stroje SM 3570 TL s pracovním záběrem 3,5 m, osazeným prstovým kondicionérem, anebo menším žacím strojem SM 3060 TL se záběrem tří metrů a shodnou výbavou. Celkový záběr v kombinaci s čelně neseným žacím strojem tak dosahuje 6,5 m, resp. 6 m.

Každý žací disk je poháněn přes samostatnou úhlovou převodovku s kompaktními rozměry, a všechny převodovky jsou poháněny prostřednictvím velkoryse dimenzované šestihranné hřídele. Rozložení točivého momentu na disky je tak rovnoměrné a ve srovnání s pohonem pomocí kol s čelním ozubením také dochází k nižšímu opotřebení.*

Víc informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *