Německá kvalita s velkým denním výkonem

U postřikovačů od německého výrobce Horsch Leeb jsme již tradičně zvyklí na tu nejvyspělejší technologii, kterou nám dnešní postřikovače nabízí. Jelikož včasná a cílená aplikace je rozhodující pro vysoké výnosy, je třeba zhodnotit, co nám postřikovač skutečně může přinést. Postřiky jsou však také otázkou ekonomiky, neboť částky, které jsou ročně do chemického ošetření rostlin vynaloženy, dosahují dle velikosti podniku až několik milionů korun.

V německém Landou se již řadu let vyrábějí postřikovače, které nabízí bezkonkurenční aplikaci při vysokých pojezdových rychlostech. Tažené postřikovače s nerezovými nádržemi a typovým označením GS letos doplnila řada tažených postřikovačů s nádrží z polyetylenu a typovým označením LT. Doplnění výrobní řady o tažený postřikovač s nádrží z polyetylenu byl logickým krokem, když se výrobní závod rozrostl a vznikla tak možnost doplnit řadu o stroj, který zákazníci poptávali. Samochodné postřikovače nabízí dvě možnosti a je třeba zvážit, která vyhovuje konkrétnímu podniku. Model PT 280 s nerezovou nádrží o objemu 8 000 l, mechanickými převody a pohonem obou řiditelných náprav je vhodný pro podnik, který potřebuje velký objem nádrže na postřikovou jíchu. Světlá výška tohoto stroje činí 85 cm (v závislosti na kolech), což je ideální výška na běžné plodiny, které se pěstují a to včetně řepky. Druhá alternativa, model PT 350 je pak ideální stroj pro podniky, které potřebují hydraulicky stavitelný rozchod kol a světlou výšku stroje. Objem nádrže na postřikovou jíchu tohoto modelu činí 5 000 l.
Co je ale společným jmenovatelem všech těchto strojů? Nejmodernější systém vedení ramen BoomControl Pro, který 6 x za sekundu koriguje výšku, sklon i vzájemnou polohu obou křídel postřikových ramen. Tento systém navádění ramen v praxi udrží trysky     ve výšce 30 cm nad porostem. Aby i při takto nízké výšce ramen nad porostem docházelo k překrytí rozstřiku, nesou ramena dvojnásobný počet pozic pro trysky, které jsou v rozteči 25 cm. Trysky se automaticky přepínají např. podle výšky ramen, pracovní rychlosti nebo podle polohy na pozemku. Tímto systémem je naprosto eliminován úlet postřikové jíchy, kdy jsou ztráty minimální. Každá kapka má totiž dostatek kinetické energie, aby cíleně dopadla na požadované místo. Dalším společným jmenovatelem je systém dvou čerpadel, kdy hlavní čerpadlo je odstředivé o výkonu 1 000 l/min a stará se o plnění postřikovače a postřik, toto doplňuje pomocné membránové čerpadlo, která má za úkol kontinuální proplach, z čehož se tak stává naprosto samostatná operace.

Bc. Michal Anton
produktový manažer Horsch Leeb
Foto archiv Pekass

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *