Neustále rozšiřují svoji nabídku

Výstavní a prodejní dny firmy Some Jindřichův Hradec, spol. s r. o., se v letošním roce konaly v druhé polovině března v Jindřichově Hradci už po jedenácté. Na výstavní ploše se představili zástupci zemědělské, lesní i komunální techniky a nechyběly ani automobily značek Peugeot a Mazda, které Some též prodává. Sestava tak odpovídala rozdělení společnosti Some do tří divizí – divize zemědělské techniky, dicize lesní a komunální techniky a divize zabývající se prodejem automobilů.

Společnost Some byla založena počátkem roku 1995. Od samého počátku se zabývá dovozem a prodejem zemědělské, lesnické a komunální techniky v České a Slovenské republice. Z hlediska objemu patří mezi nejdůležitější programy prodej strojů rakouské firmy Pöttinger a samozřejmě též prodej traktorů Same a Lamborghini z koncernu Same-Deutz Fahr Group.
V současné době firma zaměstnává včetně dceřiných společností celkem 180 zaměstnanců.
Celkem firma Some zastupuje na našem trhu přibližně patnáct zahraničních společností zabývajících se výrobou zemědělské nebo komunální techniky. A rozhodně to není číslo konečné. „Na přelomu roku se nám podařilo uzavřít kontrakt s francouzským výrobcem vinohradnické techniky, firmou Pellenc“, říká ředitel zemědělské divize firmy Some, Ing. Oldřich Šuhájek. Pellenc je největším světovým výrobcem strojů pro podporu pěstování vína s téměř 35letou tradicí. Novinek jsme se dočkali i mezi již tradičními značkami z nabídky Some.

Bohatá nabídka strojů Pöttinger Značka Pöttinger je u nás známá především svým pícninářským programem, nicméně stále více se prosazuje i v oblasti strojů pro zpracování půdy a setí. Čelně nesené lišty Novacat 306 a 356 F α-motion jsou na našem trhu nejprodávanější. Jejich předností je zavěšení α-motion, umožňující extrémní rozsah výkyvu při zachování konstantního přítlaku. Lišty lze bez použití nářadí volitelně doplnit zařízeními pro úpravu pokosu (prstové lamače, mačkací válce).
Lehké, vzadu nesené lišty Novadisc jsou použitelné i s traktory slabších výkonových tříd. Jsou bočně zavěšené s pružinovým odlehčením. Tyto stroje jsou ekonomicky velmi dobře dosažitelné, a přestože jde o lišty s odlehčenou konstrukcí, jejich žací ústrojí a konstrukce žací skříně jsou shodné s lištami Novacat.
Středově zavěšené lišty Novacat s lepším kopírováním terénu jsou určeny pro větší podniky a výměry. Tyto lišty díky modulovému systému zaměnitelných zařízení pro úpravu pokosu umožňují použití kondicionéru.
V žacích kombinacích je hitem Novacat 8600. Od loňského roku je v nabídce výrobce žací kombinace Novacat V10, jejíž celkový pracovní záběr atakuje hranici 10 m. Určena je do nejtěžších podmínek.
Na trhu velmi úspěšné jsou též zadní kombinace Novadisc 730, kterým při záběru 7,3 m stačí traktor o výkonu 120 k. Jinou variantou je použití zadní lišty Novacat 900.
Pöttinger nabízí celou škálu obracečů a shrnovačů píce. U obracečů lze vybírat mezi nesenými a taženými variantami a různými typy závěsů. Nejvíce žádané jsou nesené obraceče s výkyvným závěsem. Obecnou snahou a filozofií výrobce je konstrukce na jeden metr záběru jeden rotor. V nabídce jsou obraceče s pracovním záběrem od čtyř do třinácti metrů.
Nabídka shrnovačů je opět velice široká. Zahrnuje modely jedno nebo dvourotorové (pro tvorbu středového, stranového či kombinovaného řádku), s nosným rámem nebo bez rámu. Na druhém konci modelů je typ Top 1252, čtyřrotorový shrnovač pro tvorbu středového řádku se záběrem 12,5 m. V jeho případě se kladl velký důraz na kompaktní rozměry pro přepravu, například přepravní výška stroje činí 3,4 m.
Sortiment lisů Rollprofi a Varioprofi zahrnuje lisy s pevnou kombinovanou či variabilní komorou. Široká nabídka zahrnuje stroje pro nejmenší farmáře i velké podniky. Sortiment lisů je doplněn ovíječkami.
Nejprodávanějším rozmetadlem této značky je model Twist 7001 se sedmi tunami užitečné hmotnosti s velmi dobrým rozhozem a drobením.
Senážní vozy Pöttinger jsou již uznávanou klasikou. Samosběrací vozy pro seno a slámu Faro jsou u nás velmi žádané, typ s objemem 80 m3 vznikl na základě požadavků českého trhu. Následují řady Europrofi, Torro a Jumbo v čele s největším vozem Jumbo 10 000 L na třínápravovém podvozku, který pojme 100 m3 slisované hmoty.
Novinkou mezi secími stroji je Terrasem C 6 s pracovním záběrem šest metrů, určený pro minimalizační technologie. Proti předchozím modelům Terrasem doznal tento secí stroj mnoho změn a úprav. V přední části pracuje osvědčené diskové pracovní ústrojí, pozměněn byl kolový packer válec se stejně velikými, vzájemně přesazenými koly. Výsevní ústrojí má nyní dvoudiskové výsevní botky umístěné na paralelogramu s vlastním utužovacím kolečkem. Celé ústrojí je koncipované jako bezúdržbové. Předností je dokonalé přizpůsobení půdě, kdy je možné dosáhnout i záporného úhlu při výkyvu jednotlivých sekcí.
Pro přípravu půdy nabízí firma Pöttinger polonesené a nesené diskové podmítače Terradisc a samozřejmě i radličkové podmítače Synkro.
Z širokého sortimentu pluhů Servo je nejžádanější nesený typ Servo 35 Nova, čtyřradličný otočný pluh v provedení 3 + 1 s hydropneumatickým jištěním a polonesené pluhy Servo 65 v různých provedeních. Novinkou pro podzim letošního roku je polonesený pluh Servo 6.50 s novou konstrukcí rámu a závěsu.

Motorová technika Traktory Same a Lamborghini z koncernu Same-Deutz Fahr Group mají výkon od 35 do 283 koní. V nabídce jsou stroje univerzální i speciály.
Nejmenším traktorem je Same Solaris, jehož se v loňské roce prodalo více než 30 kusů, čímž se zařadil mezi nejprodávanější typy. Mezi speciály patří model Dorado F pro sadaře a Dorado S, určený pro práci ve vinicích. Jeho výhodou je kompaktnost a šířka pouze 1,1 m. Tento stroj se dodává s motory o výkonu 75; 95 a 100 koní a výkonnou hydraulikou. V roce 2008 jich firma Some prodala na dvě desítky.
Další modelovou řadou je Same Explorer 3100 a jemu odpovídající Lamborghini R3 EVO 100. Ten má pro rok 2009 několik změn. Nová kabina zajišťuje pohodlnější nastupování, lepší výhled a větší pohodlí řidiče. Nově je též umístěna sedačka spolujezdce vedle řidiče. Převodovka je vybavena elektrohydraulickým reverzorem s pěti stupni citlivosti, což ocení obsluha při práci s čelním nakladačem. Motor splňuje normu EURO III a traktor jede maximální rychlostí 40 km/h při redukovaných otáčkách. Tento model byl v loňském roce nejprodávanějším modelem.
Řady Same Iron, popřípadě Lamborghini R6, mají motory posílené o pět koní a od výkonu 115 k nabízí výrobce technologii Common Rail. Traktory jsou kompletně odpružené (náprava, kabina i sedadlo řidiče). Maximální rychlost je opět 40 km/h při redukovaných otáčkách.
U velkých šestiválců nabízí výrobce dvouletou záruku. Rozšířila se nabídka plynulé převodovky, k traktorům o výkonu 150 a 170 k přibyly nově modely Same Iron 190 Continuol a Lamborghini VRT 190. Navíc jsou stroje od výkonu 130 k vybaveny technologií DPC, zajišťující stálý výkon na kolech, bez ohledu na použití vedlejších odběratelů energie (např. klimatizace, čerpadla atd), které jinak výkon snižují.
Další novinkou je Iron 210 III s výkonem 230 k a převodovkou Automatic Power Shift. V letošním roce získá dizajn Diamondu, kabina bude opatřena pouze levými dveřmi, vnitřní hlučnost se sníží a do výbavy dostane elektronickou ruční brzdu.
V polovině letošního roku dostanou novou tvář a kabinu modelové řady RF a RS a řada Dorado se vrátí k dřívějšímu označení Fruteto F a S s motory splňujícími normu Euro III.

Dopravní technika Přívěsy a návěsy německé firmy Oehler má Some v nabídce již druhým rokem. Od stejného výrobce si může zákazník vybrat i jeden ze tří malých kloubových nakladačů s označením 2600; 3600; nebo 5000. Pro lesní práce Oehler nabízí lanové navijáky s tažnou silou od tří do devíti tun s mechanickým nebo elektrohydraulickým ovládáním, pily a štípače.
O kvalitách dopravní techniky Oehler svědčí fakt, že se v prvním roce podařilo prodat přibližně 30 těchto vozů. Nabídka zelených přívěsů a návěsů je široká. Jednonápravové návěsy výrobce nabízí do osmi tun, dvounápravové přívěsy do 18 tun a největší třínápravové přívěsy pak do 30 tun celkové hmotnosti. Návěsy Oehler se vyrábějí jako jedno nebo tří straně sklápěné.
Novou značkou v nabídce jindřichohradecké společnosti je Kirchner. Tato rakouská rodinná firma s více než šedesátiletou tradicí vyrábí nádoby na převoz a aplikaci kejdy. Some nabízí kompletní sortiment cisteren včetně aplikačních zařízení. V nabídce jsou jedno, dvou a třínápravové cisterny. Jednonápravové cisterny se vyrábějí v objemech od 3000 do 8000 l. Dvounápravové provedení výrobce nabízí s pozinkovanou cisternou až do objemu 18 000 l. Plastovou o objemu 15 000 nebo 19 000 l. Největší třínápravové cisterny mají objem 23 000 nebo 27 000 l.
Vlastní cisterny jsou vyrobeny z masivního plechu a jsou na obou stranách pozinkované i svařované. K celkové pevnosti přispívá vnitřní systém výztuh, u velkých modelů kombinovaný s vlnolamy. Velkou výhodou je zadní otevírací víko, které umožňuje dokonalé vyčištění vnitřku cisterny.

Zázemí společnosti
Firma Some začala od roku 2000 budovat v České republice vlastní obchodní a servisní síť. V současné době má kromě několika smluvních obchodních partnerů dvě dceřiné společnosti a devět vlastních prodejních a servisních středisek. Z důvodu poměrně širokého sortimentu nabízené techniky je tým obchodních zástupců rozdělen na odborníky pro prodej lesnické, komunální a zemědělské techniky. Díky této specializaci dokážou obchodní zástupci poskytnout zákazníků nejen detailní informace o nabízené technice, možnostech financování ale i poradenství v daném oboru. Cílem rozšiřování počtu vlastních servisních a prodejních středisek je dosažení rychlejších a kvalitnějších prodejních a poprodejních služeb v daném regionu. Tato obchodní politika přináší velice dobré prodejní výsledky a zároveň zvyšuje úroveň poprodejních služeb.
Some nabízí zákazníkům zajímavé možnosti financování techniky prostřednictvím dodavatelských úvěrů až na osm let s využitím dotace úroků od PGRLF nebo leasingové financování až na pět let. Pro podporu prodeje strojů jsou k dispozici stroje určené ke krátkému zapůjčení a vyzkoušení u potencionálního zákazníka.
Prodejem stroje zákazníkovi spolupráce nekončí, ale právě naopak začíná. Proto je velice důležité zabezpečit kvalitně zaškolené servisní pracovníky a dokázat rychle reagovat na požadavky dodání náhradních dílů. Během sezóny (od 5. do 10. měsíce) firma zajišťuje pravidelný denní rozvoz ND po celé ČR.

Klíčové informace
• Firma Some rozšířila sortiment značek o francouzského výrobce vinohradnické techniky Pellenc.
• Pöttinger nabídne v letošním roce nový secí stroj a pluh.
• V traktorové technice jsou nové modely a inovace stávajících.
• Nabídka dopravní techniky je bohatší o cisterny Kirchner.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *