Neustálý vývoj a moderní výroba

Švédské pluhy Överum bude i po vstupu Kongsklide do nadnárodního koncernu CNH dovážet do České republiky společnost PEKASS. Během více než dvaceti let se potvrdilo, že tyto jednoduché, přitom technicky vyspělé stroje splňují požadavky českých zemědělců na výkon, kvalitu a malý příkon. Za těmito vlastnostmi se skrývá nejen vyhlášená švédská ocel, ale i úsilí konstruktérů firmy Överum, kteří již dlouho udávají trendy ve vývoji pluhů.

Charakteristickým znakem mohutných polonesených pluhů Överum jsou velká opěrná kola umístěná vzadu za rámem. Ideálně se tak dotěžuje zadní hnaná náprava traktoru, aniž by byl k tomu třeba další hydraulický okruh. Výsledkem je malý prokluz. Velké opěrné kolo s traktorovým vzorkem má navíc malý valivý odpor, což má za následek lepší trakční podmínky, menší potřebu tahové síly, větší výkon a menší spotřebu nafty. Opěrné kolo umístěné vzadu navíc udržuje stále stejnou pracovní hloubku u všech orebních těles a zaručuje také lepší stabilitu pluhu během přepravy. U polonesených pluhů s plynulou změnou záběru oceňují zemědělci i automatický systém seřízení opěrného kola. Pokud se mění šířka pracovního záběru, díky hydraulickému válci se automaticky mění poloha zadního opěrného kola. To jede vždy rovnoběžně s koly traktoru, což je důležité s ohledem na boční síly a zatížení plazů.

Velké robustní nesené pluhy Överum jsou vybaveny takzvaným kombi kolem, které má jednu pracovní pozici pro orbu a druhou pozici pro přepravu. Po silnici se pluh přepravuje jako polonesený, jeho hmotnost je tak rovnoměrně rozložena na traktor a opěrné kolo.*

Celou reportáž nalezete v Zemědělci č. 36.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *