Norsko, krajina pluhům zaslíbená

Společnost Kverneland Group Czech s. r. o., ve spolupráci s mateřským podnikem Kverneland v norském městě Klepp, uspořádala pro prodejce zemědělské techniky Kverneland v České republice a na Slovensku návštěvu závodu, v němž se vyrábějí pluhy se šípem ve znaku.

Smyslem celé akce bylo seznámit návštěvníky s procesem výroby pluhů, od naskladnění materiálu pro výrobu až po expedici hotových výrobků. Ale protože každý výrobce zemědělských strojů má také svoji historii, jejíž znalost je pro pochopení mnoha souvislostí velmi důležitá, začal program právě na místě, kde se historie značky Kverneland začala psát. Průvodcem uplynulými téměř 140 lety byla osoba z nejpovolanějších – produktový manažer Stein Kverneland.

Vše začalo v kovárně

Celý příběh značky Kverneland se začal psát v roce 1879. Tehdy Ole Gabriel Kverneland , syn farmáře, odmítl pokračovat v rodinné tradici a otevřel si ve svých pětadvaceti letech v obci Kverneland, na severním konci jezera Frøylandsvatnet, kovárnu.

Po roce 1895 došlo k velkým změnám. Ole Gabriel Kverneland začal nedaleko kovárny stavět nové haly pro budoucí průmyslovou výrobu. Na přelomu 19. a 20. století začaly opouštět továrnu první zemědělské stroje – jednoduché pluhy.

V první polovině šedesátých let minulého století přestaly kapacity původního výrobního závodu dostačovat, a tak se vedení společnosti rozhodlo vybudovat závod nový v obci Klepp.

Ten byl otevřen v roce 1965 a je místem výroby dodnes.

Z hlediska budoucnosti je jistě nejdůležitějším rok 2012, kdy japonská Kubota získala 100% podíl ve společnosti Kverneland. Nový vlastník začal ihned investovat do výrobního závodu i do vlastní výroby nemalé finanční prostředky, a tak je Kverneland opět plně stabilizovanou společností.*

Celý článek vyjde v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *