Nová generace sklízecích mlátiček

Společnost Phoenix-Zeppelin uvádí na český trh novou generaci sklízecích mlátiček Challenger 654B a 658B. Oba modely s odolnými komponenty, prověřenou konstrukcí a pokrokovou technologií zaručují efektivní sklizeň i provoz. Stroje jsou poháněny motory AGCO Sisu Power s maximálním výkonem 378 a 413 koní, které zaručují ekonomický provoz a vysokou výkonnost při sklizni širokého rozsahu zemědělských plodin.

Sklízecí mlátičky Challenger 654B a 658B mají osm vytřásadel, které společně s vysoce účinným, ale šetrným mláticím bubnem a konkávním košem zaručují vysoký pracovní výkon v tunách na den, bez ohledu na měnící se podmínky během dne nebo celé sezóny. „Konvenční mláticí buben a systém konkávního koše spolu s vytřásadly pro oddělení zrna se osvědčil jako nejefektivnější a všestranný systém, který zaručuje spolehlivost a konzistentní výkon při sklizni širokého rozsahu plodin,“ vysvětluje Zdeněk Kysela, vedoucí produktu Agro ve společnosti Phoenix-Zeppelin. „Osm vytřásadel spolu se sedmi akčními plochami nabízí podstatné výhody a zajišťuje třikrát lepší separaci v porovnání se stroji, které mají pouze šest vytřásadel. Nové sklízecí mlátičky Challenger 654B a 658B jsou vybaveny nejmodernější technologií, která byla zkonstruována s ohledem na vysoký výkon a snadnou sklizeň moderních, vysoce výnosných odrůd, bez ohledu na typ plodiny nebo obsah vlhkosti.“

Základní výbava
 Lišta Powerflow má prokazatelně vyšší kapacitu při sklizni řepky až o 73 %, umožňuje automatické vyrovnávání roviny, výšky pokosu a rychlosti dopravníku.
 Mláticí buben Hi-Inertia šířky 1680 mm a průměru 600 mm.
 Silný a vysoce propustný konkávní koš s předmlácením třecí lištou.
 Rotační separátor s dvojí rychlostí, s nastavitelným košem pro zajištění optimální separace.
 Osm vytřásadel spolu se sedmi akčními plochami mají třikrát vyšší kapacitu separace a menší výkonové ztráty než stroje s šesti vytřásadly.
 Systém čištění zrna HiStream-100 má kapacitu 100 tun/hod.
 Oddělená jednotka pro dodatečné mlácení zpracovává domlat klásků.
 Šnekový dopravník s vysokou kapacitou.
 Drtič slámy je součástí standardní výbavy.

Neustále rovnoměrný přísun hmoty
Obě nové sklízecí mlátičky Challenger jsou standardně vybaveny žacími lištami Powerflow, u typu 654B širokou 6,8 m, u modelu 658B širokou 7,7 metru. Lišty Powerflow jsou dostupné v šířkách 6,2 m až 9,2 metru. Pohyblivé pásy na liště Powerflow přesouvají plodinu na vzdálenost 1,14 m mezi žací kosou a šnekem. Poté pásy aktivně transportují materiál do šnekového dopravníku. Tato konstrukce prokazatelně zvyšuje výstupní výkon až o 73 % v případě řepky, 15 % u pšenice a 13 % u ječmene bez nutnosti provádět jakékoliv změny nebo měnit nastavení při přechodu od jedné plodiny ke druhé. Nízkonákladový přídavný šnek na řepku, dodávaný na přání, zvyšuje výkonnost při sklizni vysokých plodin.
K usnadnění obsluhy nabízí lišta Powerflow automatickou kontrolu výšky pokosu, která umožňuje jednoduchým stisknutím tlačítka vybrat jednu ze tří přednastavených výšek. Automatické ovládání rychlosti přiháněče udržuje posádkou nastavený poměr mezi dopřednou rychlostí a otáčkami přiháněče tak, aby přísun plodiny byl neustále rovnoměrný. Ovládání přítlaku zaručuje, že stůl lišty sleduje tvar terénu.

Efektivní a šetrné mlácení
Plodina je vymlácena účinným a všestranným mláticím bubnem Hi-Inertia a konkávním košem, který provádí agresivní mlácení s vysokým výkonem, ale s minimálním poškozením zrna i slámy. Ultra pevný buben má osm vyměnitelných mlatek upevněných na 7 mm silných montážních lištách, které rovněž přispívají svou hmotností ke zvýšení setrvačníkového efektu. Setrvačná síla udržuje plynulý tok materiálu celým systémem a šetří výkon motoru i palivo.
Poté, co materiál projde přes třecí lištu předběžného mlácení, dostane se do konkávního mláticího koše s dvanácti lištami. Konkávní koš je elektricky nastavitelný z kabiny. To umožňuje posádce snadno udržovat optimální nastavení, které zajistí vysoký výkon a kvalitu zrna. Koš je zesílen 10 mm silnými bočními podpěrami a deseti středovými lištami, které zabraňují kroucení i při mlácení těžkého travního semene nebo kukuřice. Dvourychlostní rotační separátor poté začíná separovat, a to uvolněním zachyceného zrna a rozprostíráním slámy na vytřásadla. Možnost nastavení dvou rychlostí a nastavitelný koš zabraňují poškození choulostivých plodin.
Sklízecí mlátičky Challenger 654B a 658B vybavené automatickým systémem řízení rychlosti Constant Flow dokáží zvýšit u mnoha plodin výstupní výkon až o 15 % tím, že automaticky přizpůsobují dopřednou rychlost zatížení mláticího ústrojí. Systém Constant Flow udržuje správnou rychlost bez ohledu na podmínky a zajišťuje tak optimální výkonnost a snižuje únavu obsluhy.

Separace a čištění
Vysoká kapacita separace sklízecích mlátiček Challenger 654B a 658B vychází z osmi vytřásadel s otevřeným dnem. Dlouhá vytřásadla mají pět stupňů s příkrým sklonem, intenzivně působí na slámu a mají třikrát větší kapacitu, než stroje se šesti vytřásadly. Sedm akčních ploch na vytřásadlech otáčí, natřásá a míchá slámu, aby se uvolnilo každé zachycené zrno a dosáhlo se optimální separace za všech podmínek. Vytřásadla slámy představují velmi účinnou metodu separace, která podstatnou měrou přispívá k úspoře výkonu motoru a tím i paliva v porovnání s poháněnými separačními systémy.
Systém HiStream-100, který disponuje transportní kapacitou až 100 tun/hod., zajišťuje, že při průtoku zrna do zásobníku neexistují žádná zúžená místa. Je to zvláště důležité při sklizni plodin, jako je například kukuřice. Zrno se čistí v kaskádovém systému, který využívá dvě oddělené spádové desky, kde současně probíhá doprava, čištění i separace. Jak zrno padá z první spádové desky na druhou, prochází proudem vzduchu, který začíná oddělovat plevy a slámu. Na druhé desce – sítech pokračuje čištění, další proud vzduchu odstraní zbývající lehké součásti. Oddělená jednotka dodatečného mlácení, což je malý buben a koš, znovu zpracovává nevymlácené klásky a vrací zrno zpět na síta.
Objem zásobníku na zrno je u sklízecí mlátičky Challenger 685B 10 500 l, v případě modelu 654B pak 9500 litrů. Vyprazdňování zásobníku u obou typů zajišťuje vysoce výkonný šnekový dopravník, který pracuje v jakékoliv poloze a dokáže dopravit zrno i do velmi vysokých valníků.

Nejnovější generace motorů
Nové sklízecí mlátičky Challenger jsou poháněny nejnovější generací motorů AGCO Sisu Power o zdvihovém objemu 8,4 l, se systém vstřikování common rail a čtyřmi ventily na válec. Systém nárůstu výkonu Powerboost automaticky navyšuje maximální výkon při vyprazdňování zrna ze zásobníku.
Vysoký výkon spolu s účinným systémem mlácení umožňuje standardně montovat na obě sklízecí mlátičky Challenger drtič slámy min-till. Ten je vybaven celkem 108 noži v osmi řadách, u většího modelu 658B má rovněž elektricky ovládané deflektory a rozmetač plev.

Elegantní a funkční styl
Nové zpracování karosářských dílů u nových sklízecích mlátiček Challenger nabízí výhody velkých, široce otevíratelných krytů, které umožňují snadný přístup k místům údržby a servisu. Špičkové prostředí pro posádku je standardně vybaveno klimatizací a díky velkému přednímu oknu poskytuje nerušený výhled na žací lištu. Ovládací konzola spojená se sedačkou sdružuje všechny důležité ovládací prvky v ergonomicky zpracovaném uspořádání, jež usnadňuje veškerá nastavení.
Stejně jako ostatní technika značky Challenger, i tyto nové sklízecí mlátičky jsou standardně vybaveny displejem Datavision II, který umožňuje stroj monitorovat i ovládat. Displej má dotykovou obrazovku, s jejíž pomocí lze provádět všechna potřebná nastavení, stejně jako monitorovat ztrátu zrna, výnos a obsah vlhkosti. Jako zvláštní vybavení – po připojení k GPS – lze výnos zanášet do mapy. Mnoho ovládacích tlačítek na dotykové obrazovce je dublováno ovládacími prvky multifunkční páky. Sklízecí mlátičky Challenger mohou být rovněž vybaveny systémem AutoGuide, který je schopen automaticky řídit stroj, eliminovat překryvy a snížit zbytečné přejezdy stroje.

Nové sklízecí mlátičky Challenger 654B a 658B
Model 654B 658B
Výkon (k)
378 * 413 *
Motor/objem (l)
AGCO Sisu Power/8,4 AGCO Sisu Power/8,4
Záběr lišty Powerflow (m)
6,8 7,7
Mláticí buben Hi-Inertia, šířka x průměr (mm)
1 680 x 600 1 680 x 600
Plocha koše (m²)
1,18 1,18
Počet vytřásadel
8 8
Plocha vytřásadel (m²)
6,68 6,68
Celková plocha pro čištění (m²) 5,3 5,3
Vratný odpad
dodatečné mlácení dodatečné mlácení
Objem zásobníku na zrno (l)
9 500 10 500
* s nárůstem výkonu Powerboost.

Klíčové informace
 -Phoenix-Zeppelin uvádí na český trh novou generaci sklízecích mlátiček Challenger 654B a 658B.
 -Poháněny jsou nejnovější generací motorů AGCO Sisu Power s maximálním výkonem 378 a 413 koní.
 -Nové sklízecí mlátičky Challenger jsou vybaveny nejmodernější technologií, která byla zkonstruována s ohledem na vysoký výkon a snadnou sklizeň moderních, vysoce výnosných odrůd, bez ohledu na typ plodiny nebo obsah vlhkosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *