Nová převodovka usnadňuje změnu délky řezanky

V poslední době se dostává do popředí diskuse ohledně nejvhodnější délky řezanky při sklizni silážní kukuřice. Jednoznačné doporučení lze dát těžko. Volba správné délky řezanky je závislá především na tom, k čemu bude výsledný produkt využíván, a z jakých komponent je tvořena příslušná krmná dávka. Čím více komponent se strukturální vlákninou tvoří krmnou dávku, tím kratší řezanku je možné sklízet.

Zároveň je velmi důležité zajistit nejenom narušení všech kukuřičných zrn, ale i jejich dokonalé rozemletí na fragmenty – u všech délek řezanky. Jen tak je zajištěno kompletní využití všech obsažených bílkovin pro výživu zvířat. Firma Krone se těmito nároky zabývala a přichází v programu svých sklízecích řezaček BigX  s inovací.

Zvláště poskytovatelé služeb se setkávají se situací, kdy zákazníci požadují sklizeň kukuřice jeden den na velkou délku řezanky a druhý den na krátkou řezanku. Pro častou změnu délky řezanky není řešením montáž či demontáž nožů ani častá kompletní výměna řezacího rotoru; vhodné řešení vyvinula firma Krone a má název VariLOC. Jedná se o novou převodovku, zabudovanou do stávajícího pohonu řezacího bubnu. I při bližším pohledu do útrob řezačky pod kabinou lze jen stěží odhalit, že stroj je tímto systémem vybaven. Protože konstrukčně je nová převodovka vyřešena tak, že jde o dvoustupňovou planetovou verzi, integrovanou v řemenici. Ta se osadí na hřídel pohonu bubnu namísto standardní řemenice. Řezačka pracuje s běžnými otáčkami řezacího bubnu 1200 za minutu. Je-li zapotřebí sklízet na větší délku řezanky, stačí na to řidiči dva klíče. S větším z nich povolí šrouby a odejme kryt, a dalším klíčem zapne planetový převod. Poté jsou otáčky bubnu redukovány na 800/min, otáčky ostatních celků řezačky jsou na shodné úrovni.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *