Nová řada zaujala porotu i praxi

Země živitelka je prestižní výstavou, na níž vystavovatelé prezentují to nejlepší, co nabízejí českým zákazníkům. Moderní techniku značek New Holand, Kuhn a Berthoud, kterou na našem trhu zastupuje Agrotec, a. s., Hustopeče, si mohli návštěvníci prohlédnout nejen v expozici hustopečské firmy, ale také v expozicích jejích prodejních středisek Arbo Klatovy a Garnea Neplachov. Vesměs šlo o moderní výkonné stroje, které uspokojí náročné požadavky českých zemědělců.

V portfoliu společnosti Agrotec dominuje technika New Holland, ať již traktory, sklízecí mlátičky či manipulátory. Široká je zejména škála traktorové techniky, v nabídce jsou stroje od 20 do 350 koní. K nejmenším modelům patří komunální traktory TC a speciální kompaktní traktory do sadů a vinic pod označením TCE s výkonem motoru 40, 45, 50 a 55 k. K využití v sadech a vinicích jsou vhodné i silnější speciální stroje TNV-A, TNN- A a TNF A s výkonem motoru od 60 do 95 k. Na tyto modely navazují traktory s typovým označením TND-A s výkonem motoru 60, 70 a 75 k. Od letošního roku se dodávají ještě v silnější verzi se čtyřválcovými motory NEF o výkonu 85 a 95 k. Téměř nejprodávanější modelovou řadou v současné době jsou traktory TL-A s výkonem motoru 70, 80, 90 a 100 k. Poslední řadou v kategorii traktorů s výkonem motoru do 100 k je ekonomická verze TDD o výkonu 80, 90 a 95 k. U zákazníků velmi oblíbený model TS-A prošel letos modernizací a od poloviny roku 2007 vstupuje na trh pod novým označením T6000. Na trh se dodává ve třech základních verzích Delta, Plus a Elite s výkony motoru od 100 do 168 k. Nejsilnější řadu traktorů New Holland představují modely T800 s maximálním výkonem od 252 do 337 k.
Téměř dvacet modelů sklízecích mlátiček New Holland doplnily letos další dva, a to šestivytřásadlový CSX 7080 s žací lištou o záběru až 9,15 m a pětivytřásadlový CSX 7060 s žací lištou o záběru až 7,32 m. Oba modely využívají novou technologii HarveStar, která je založena na typickém čtyřbubnovém mláticím a separačním ústrojí s rotačním separátorem a odmítacím bubnem Straw Flow, čisticím systému s vyrovnáváním sít Smart Sieve, nových motorech Iveco Cursor 9 se vstřikováním paliva Common Rail a moderní kabině Discovery Plus s novým informačním systém IntelliView II. generace. Vlajkovou lodí mezi mlátičkami je pak model CR s axiálním mláticím ústrojím, které je vybavené dvěma rotory. Tato jednoduchá a vysoce výkonná konstrukce dodává mlátičce výjimečnou výkonnost až 124 ha/den v kukuřici, což je oficiální světový rekord zapsaný v Guinessově knize rekordů. Techniku New Holland doplňují také francouzské stroje Kuhn, ať již technika na sklizeň pícnin, stroje pro základní zpracování půdy a její přípravu před setím, rozmetadla průmyslových hnojiv, secí stroje, postřikovače a zařízení do živočišné výroby, zejména krmné vozy. V nabídce společnosti Agrotec jsou i postřikovače Berthoud, a to nesené s nádrží od 200 do 1500 l a s rameny v záběru od 7 do 24 m, návěsné se záběrem až 36 m a objemem nádrže 2000 až 4000 l a samojízdné s objemem nádrže od 2000 do 5000 l a záběrem ramen až 42 m.

Zlatý klas pro T7040
Největší pozornost však budil nový traktor New Holland T7040, zástupce nejnovější řady T7000, která podle ředitele zemědělské divize akciové společnosti Agrotec Ing. Jaroslava Musila přináší nové dimenze výkonu, spolehlivosti, ekonomiky a komfortu. Pro traktory této řady jsou příznačné silná a okamžitá reakce motoru, hladké řazení, tichá kabina, skvělý výhled, velmi jednoduché ovládání a komfortní sedačka včetně sedadla pro spolujezdce. Vynikají nízkými provozními náklady a mají jeden z nejlepších poměrů hmotnosti a výkonu. Jsou lehčí, ale výkonnější, silnější, ale lépe ovladatelné a hospodárné, neboť dokážou účinně využívat cenné palivo. Vyznačují se skvělou ergonomií a nízkou hladinou hluku. Výrobce vsadil na všestrannost a univerzálnost, traktory T7000 najdou uplatnění jak v podmínkách menších farem, tak velkých zemědělských podniků.
„Traktory T7000 posunují značku New Holland v traktorové technice do čela této kategorie nejen díky technickým parametrům, ale i s ohledem na jejich přizpůsobivost k používání bionafty, prodloužené intervaly údržby, což se projevuje v úspoře nákladů na provoz či konstrukci převodovky s ekonomickými režimy v dopravě,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. J. Musil. „Významným aspektem je také komfort pro obsluhu, v dokonale odpružené čtyřsloupkové kabině, z níž je vynikající výhled, je ticho jako v kostele. Rozhodli jsme se proto vystavený model T7040 s jmenovitým výkonem motoru 180 koní a maximálním výkonem téměř 240 koní přihlásil do soutěže o Zlatý klas. V soutěži jsme s novým traktorem uspěli, stejně jako mezi zemědělci, kteří si k dnešnímu dni zakoupili už téměř dvacet modelů řady T7000. Co je však podstatné, do konce roku 2007 máme objednáno a nasmlouváno skoro padesát traktorů řady T7000. Kromě již zmíněných předností oslovily nové traktory zemědělce také velmi dobrým poměrem cena – užitná hodnota. Jsem přesvědčen o tom, že nová modelová řada traktorů posílí v České republice pozici značky New Holand.“

Hit letošního roku
Co tedy nejvíce zaujalo zemědělce a hodnotitelskou komisi u traktorů New Holland řady T7000, které se staly hitem letošního roku?
Nová řada traktorů New Holland má čtyři modely T7030, T7040, T7050 a T7060 s jmenovitým výkonem motoru N.E.F. 123 kW (167 k) až 157 kW (213k) při 2200 otáčkách za minutu. Maximální výkon při otáčkách 2000 n/min. se zvyšuje na 132 kW (180 k) až 164 kW (223 k). Systémem Power Boost pak navyšuje jmenovitý výkon motorů o zdvihovém objemu 6,73 l na 150 kW (204 k) až 175 (238 k) a max. výkon na 158 kW (215 k) u modelu T7030 až na 178 kW (242 k) u modelu T7060. Úsporné motory jsou vybavené vysokotlakým vstřikováním paliva Commomn Rail, plně elektronicky řízený systém s mezichladičem stlačeného vzduchu a čtyřventilovou technikou pro lepší plnění válců. Výhodou strojů řady T7000, oproti výkonným těžkým traktorům, je to, že kombinují sílu a výkon běžných konstrukcí s výrazně nižší celkovou hmotností. Traktory nové řady disponují větším množstvím výkonu pro tažení nákladu, na poli pak reagují citlivěji a lépe využívají disponibilní výkon. Menší hmotnost znamená i nižší utužení půdy, což z dlouhodobého hlediska snižuje energetickou náročnost na další pracovní operace. Je-li pro tahovou práci zapotřebí větší hmotnost, mohou být doplněny závažím.
Traktory se dodávají s převodovkou Power Command plně řazenou pod zatížením, která se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním s automatickými režimy programování pro práci na poli i při jízdě po silnici. Pro český trh je určeno provedení s převodovkou 19 x 6 s ekonomickým režimem, maximální rychlost 40 km/hod se dosahuje při snížených otáčkách na 1850 n/min. Traktory se vyrábějí s patentovaným systém řízení SuperSteer, kdy se natáčí nejen kola, ale celá přední náprava. Podle J. Musila jsou absolutně nejrychlejší při otáčení na souvrati, spoří tak čas a zvyšují produktivitu práce asi o deset procent. Nové traktory mají jeden z nejdokonalejších systémů odpružení, a to nejen pomocí odpružené přední nápravy klasické konstrukce, ale i prostřednictvím aktivního odpružení Terraglide. Jde o elektronicky řízený systém pro velmi jemné nastavování a odpružení přední nápravy v závislosti na nerovnosti terénu. V kombinaci s odpruženou kabinou dosahují vynikajících parametrů z hlediska přenosu vibrací na obsluhu, která pracuje s traktorem dlouhé hodiny na poli. Dalším patentem je systém Fast Steer (rychlé řízení kol). Na souvrati nebo při práci s čelním nakladačem se nemusí klasicky točit volantem, ale stačí zmáčknout jeho vnitřní věnec a dochází k rychlému natáčení z krajní do krajní polohy. K pohodlí obsluhy přispívá i souvraťový systém HTS.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *