Nová řešení v oblasti kypřičů

Firma LEMKEN je tradičním výrobcem radličkových kypřičů a toto nářadí neustále zdokonaluje. Pro nadcházející sezónu přichází se stroji nové modelové řady – Karat 12. Je to odpověď firmy LEMKEN na nároky zákazníků po stroji s ještě intenzivnějším účinkem na mísení a drobení půdy. Nový kypřič je osazen čtyřmi řadami radlic, které jsou od sebe ve vzdálenosti 80, resp. 90 cm. Ve čtyřech řadách se radličky ještě lépe rozloží do symetrického uspořádání než ve třech řadách.

Radličky mají příčnou rozteč 23 cm, zatímco u kypřiče Karat 9 činí 27–28 cm a rozteč řad 100 cm. Těmito změnami se docílilo dalšího zvýšení účinnosti při promísení půdy s organickou hmotou. Konstruktéři přitom nezapomněli na dostatečnou výšku rámu nad zemí, která činí 80 cm.

Stroj pracuje tak, že již mezi druhou a třetí řadou radliček je půda lépe zamíchaná, zatímco mezi třetí a čtvrtou řadou radliček dozná dalšího nakypření.

Za čtvrtou řadou radliček urovnává povrch půdy sekce vydutých talířů. Ty jsou spojeny spolu s opěrným válcem, takže při změně pracovní hloubky se talíře nemusí přestavovat separátně.  Stroj, který byl prezentován v průběhu Tiskových dnů v Maďarsku, byl vybaven packer-profilovým válcem a nechyběl ani rychlovýměnný systém radliček. Tažným prostředkem byl traktor John Deere 8370R s full-powershiftovou převodovkou e23.

I pro intenzivní radličkové kypřiče Karat 9 a Karat 12 nabízí firma LEMKEN systém trakčního posilovače, který umožňuje zahlubovací síly radlic přenášet na traktor. Tím je snižován prokluz kol zadní nápravy, zvyšována výkonnost soupravy při současném snížení spotřeby paliva.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 10/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *