Nové možnosti setí

Kuhn začátkem podzimu představil inovovaný model secího stroje, s přihnojením pod patu, ESPRO 6000 RC. Stroj přímo navazuje na secí stroj ESPRO 6000 R, který byl oceněn jako „Stroj roku 2015“ německou společností DLV (Deutsche Landwirtschaftsverlags) na zemědělské výstavě SIMA v Paříži.

ESPRO 6000 RC rozšiřuje portfolio secích strojů značky KUHN a přichází s řešením pro farmáře, kteří preferují hnojení pod patu. Přihnojení nebo setí druhé plodiny je prováděno jednodiskovými přihnojovacími botkami. Botky jsou umístěny mezi pracovní disky a pneumatikový pěch. Hnojivo je ukládáno 4-5 cm pod osivo a pomáhá rychlejšímu růstu rostlin. Pneumatický rozvod hnojiva umožňuje používat i méně kvalitní hnojiva a tím snižovat náklady farmáře. Tato technika najde především využití při setí po agrotechnických termínech, a při zakládání porostů jarních obilovin. Rozdělení zásobníku na dvě části přináší další možnosti využití jako je například: setí podsevů nebo setí krycích plodin. Kvalitní zasetí dvou krycích plodin po sklizni řeší pravidla greeningu bez zbytečných potíží, s jistotou počtu jedinců na m2. Pro efektivní práci s přihnojením byl zvětšen zásobník na objem 5500 l v poměru osivo 60:40 hnojivo, tedy 3300 l osiva a 2200 l hnojiva.  Po odstranění clony mezi zásobníky, vznikne velký zásobník na osivo. Objem 5500 l znamená cca 4400 kg osiva, při výsevku 180 kg/ha je oseto zhruba 24,44ha na jedno plnění osiva. Nižší frekvence plnění osiva zvyšuje denní výkon, to je vždy důležité.

Systém přípravy půdy a setí je totožný jako na předešlých modelech ESPRO, jehož efektivita je prověřena praxí. Půdu otevírají a zjemňují vyduté bezúdržbové disky o průměru 460 mm. Pojezdová kola o průměru 900 mm s předsazením a čtvercovým profilem vytváří kvalitní seťové lůžko. Velký průměr kol v kombinaci s předsazením snižuje valivý odpor a umožňuje vysokou pracovní rychlost až 17 km/h. Nízký valivý odpor umožňuje agregaci s traktory od 270 hp. Secí stroje modelové řady ESPRO jsou osazeny jedinečným secím rámem CROSSFLEX, zajišťující pravidelnou hloubku setí za všech pracovních podmínek a při jakékoliv pojezdové rychlosti. Secí botky jsou na rámu  CROSSFLEX – do kříže tavrovaného profilu s poyruretanovými bloky. Dvoudiskové secí botky pracují precizně téměř v jakýchkoli podmínkách. Secí botka je tvořena dvěma disky o průměru 350 mm s předsazením vůči sobě o 41 mm. Předsazený disk řeže rostlinné zbytky a půdu, druhý disk čistí řádek. Systém skvěle pracuje až do opotřebení 15 mm. Zadní část secího rámu tvoří přítlačná kolečka a zavlačovače, pro lepší kontakt půdy s osivem.

ESPRO 6000 RC je kompatibilní s většinou GPS navigací. Ovládání je řešeno přes ISOBUS ovladače. Velice oblíbený je přední pneumatikový pěch, který drtí hroudy před pracovní sekcí disků a zlepšuje tak kvalitu půdy pro setí

Nový secí stroj ESPRO 6000 RC přináší farmářům mnoho výhod: rychlost setí v rozmezí 7- 17 km/h, jednoduché a rychlé nastavení, uživatelsky příjemné ovládání, velký zásobník. To vše zvyšuje denní výkon secí linky. Setí v kratším časovém úseku je výhodou, pokud podmínky nejsou ideální a blíží se konec agrotechnických lhůt. ESPRO 6000 RC posouvá hranice použití secích strojů KUHN. Efektivní provoz secí linky přináší ekonomické benefity.

Ing. Tomáš Smékal
KUHN CENTER CZ a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *