Nový lis zvyšuje výkonnost a snižuje náklady

Stejně, jako v jiných oblastech lidské činnosti, i v poskytování služeb v zemědělství vyrostla zdatná konkurence. Aby bylo možné v tržním prostředí obstát, je třeba zvolit vhodnou technologii, která je výkonná a zároveň nákladově příznivá. Platí to i o sklizni slámy či sena, a právě tyto práce jsou specialitou firmy Agroenergo MD, s. r. o.

Vedle dalšího strojového vybavení tato firma využívá čtveřici lisů na obří hranolové balíky. Nicméně vzhledem k velké výměře orné půdy i luk, z nichž jsou sláma a seno sklízeny, existují i v těchto činnostech možnosti další optimalizace. Jednou z nich je lis s větší průchodností hmoty než dosavadní typy. Takový lis vyrábí firma Krone a má označení BigPack HDP II.

Lis zaujal vedení firmy již v roce 2013. Na českém trhu je od roku 2016 a v letošním roce si jej firma Agroenergo MD pořídila. Hlavním důvodem bylo snížení nákladů na manipulaci s balíky, na jejich dopravu i zvýšení výkonnosti. Oproti lisům BigPack HDP dokážou nové lisy BigPack HDP II formovat balíky s ještě vyšší slisovaností anebo při shodném stlačení materiálu pracovat rychleji a vyprodukovat za shodnou dobu větší počet balíků (o shodných rozměrech 120 x 90 cm). Nakládku balíků provádí teleskopický manipulátor, a to na soupravu nákladního automobilu s podvalníkem, která pojme dohromady 50 balíků.

V letošním roce se nový lis firmy Krone zapojil do sklizně sena z luk. S nastaveným lisovacím tlakem na 40-45 procent formoval balíky o hmotnosti 520 kg. Podmínkou plynulé práce s novým lisem je dostatečně výkonný tažný prostředek. Agregovaný traktor John Deere 8370R s převodovkou AutoPowr byl při sklizni sena zcela bez řezání vytížen na padesát procent.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 8/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *