Nový vzhled i užitné vlastnosti

Před dvaceti lety předvedla firma Krone poprvé samojízdný žací mačkač BiG M na výstavě Agritechnica. Nyní prezentuje Krone novou konstrukční řadu BiG M 450 jako velkoplošný žací stroj, který zaujme mnoha novými vlastnostmi. Kromě nové kabiny a nového motoru má samojízdný mačkač i novou koncepci pojezdu a žacího ústrojí. Pracovní záběr velkého žacího stroje je 9,95 m a lze s ním reálně sklízet i 17 ha/hodinu.

Novou konstrukci mají tři žací jednotky, jejichž průchodnost se v porovnání s předchozími modely zvýšila přibližně o dvacet procent. Také průběžné prstové V-kondicionéry postranních žacích jednotek mají nové uspořádání. Díky bočnímu pohonu prostřednictvím kardanu a převodovky odpadá hnací jednotka, která byla dříve umístěna uprostřed. Toto řešení umožňuje rovnoměrnější proud píce a nižší příkon, zároveň dochází k rychlejšímu zavadání pokosu a zvyšuje se i výkonnost.

Novinkou u BiG M 450 je systém umožňující plně hydraulicky nastavovat přítlak všech tří žacích jednotek z kabiny řidiče. Jako volitelná výbava jsou k dispozici sklopné boční kryty a stranový hydraulický posun čelní žací jednotky. Jeho správné nastavení zajišťuje, aby se ani v ostrých zatáčkách nebo při práci na svahu netvořily neposečené pruhy. Není-li stranové přestavení potřeba, může řidič rychle a snadno stisknutím tlačítka na joysticku vrátit žací jednotku zpátky do polohy na střed. Další novinkou u BiG M 450 je automatika, která v závislosti na rejdovém úhlu při jízdě do zatáčky nebo na svahu posune čelní žací jednotku do odpovídající polohy, aby docházelo ke správnému překrytí s postranními lištami.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 41.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *