Obliba pásového ústrojí TerraTrac stoupá

V Německu se již téměř všechny výkonné mlátičky Lexion 700 firmy Claas prodávají ve výbavě s pásovým podvozkem TerraTrac. Tento podvozek je v odpruženém provedení a kromě vyššího komfortu poskytuje i výhodu nižšího tlaku na půdu a zvýšené průchodnosti za vlhka. V současné podobě se u podvozku změnil systém pohonu předního kola. Velké kontaktní plochy dosaženo při dodržení celkové šířky do 3,5 m, s níž je možné v Německu pojíždět po silnicích.

V průběhu návštěvy výrobního závodu ve městě Harsewinkel bylo možné vidět zajímavá technická řešení na největším vyráběném modelu Lexion 780 TerraTrac v prostorách Showroomu. Zadní náprava byla osazena velkými pneumatikami MegaXBib značky Michelin s rozměrem 750/65 R 26, a aby bylo možné co nejlépe využívat kontaktní plochy s půdou, byla kola doplněna o systém kontroly tlaku vzduchu. Speciální provedení nápravy dovoluje velký úhel rejdu i při osazení velkými pneumatikami.

Firma Claas je již čtyřicet let lídrem v oblasti navádění u sklízecích mlátiček. Ačkoli nabízí také satelitní navigační systém, tak v Německu je nejoblíbenější optický naváděcí systém Laser Pilot. Do vzdálenosti 40 m před mlátičku je vysílán světelný paprsek, který na základě rozdílné doby pro návrat světla zpět od hrany porostu a od půdy poskytuje informace o tom, kde probíhá hrana porostu. Systém funguje i za tmy a umí kopírovat také malé křivky.

Kromě automatického navádění dokážou sklízecí mlátičky Lexion také samočinně regulovat pojezdovou rychlost podle množství procházející hmoty. To je určováno senzory, nacházejícími se v šikmém dopravníku.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *