Od železa po vyspělou techniku

S ročním obratem více než jedna miliarda eur a roční produkcí kolem 65 000 strojů patří francouzská společnost Kuhn k největším evropským výrobcům závěsné zemědělské techniky. V deseti výrobních závodech vyrábí stroje na zpracování půdy a setí, techniku na sklizeň pícnin, výživu a ochranu rostlin a v neposlední řadě i zařízení pro živočišnou výrobu. Zemědělci ve více než sto zemích světa oceňují nejen technickou vyspělost, ale také vysokou kvalitu materiálu a robustnost strojů, které jsou zárukou dlouhé životnosti.

O uvedené kvalitě se mohla přesvědčit i skupina českých zemědělců a obchodních zástupců společnosti KUHN CENTER CZ, která v březnu navštívila výrobní a montážní závody ve francouzském Saverne, kde firma Kuhn sídlí.

V Saverne je jeden z nejstarších závodů vyrábějících zemědělské stroje na světě, již v roce 1829 se zde vyrobilo na tisíc samovazů. Rozdíl mezi společností Kuhn a řadou dalších výrobců zemědělských strojů je v tom, že se v původním výrobním závodě v Saverne nachází i slévárna, která je v provozu 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Důvod je prostý: aby si společnost Kuhn udržela vysokou kvalitu svých strojů, vyrábí si důležité díly, tedy především převodovky či ozubená kola, výhradně sama. Odlitky jsou vždycky kvalitnější než svařence, nemají slabé místo, naopak více namáhaná místa se odlévají silnější, a tím jsou i pevnější. Slévárna splňuje evropský standard a za posledních čtyřicet let nepřišla ani jednou o nejvyšší hodnocení. S rostoucí velikostí strojů a jejich pracovním záběrem jsou potřeba i díly o větších rozměrech, proto byla před několika týdny ve městě Saverne spuštěna nová linka pro velké odlitky.*

Celou reportáž ze Saverne naleznete v Zemědělci 15.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *