Pečlivý výběr techniky se vyplatil

Strojů na zpracování půdy a její předseťovou přípravu je celá řada. Každý má své přednosti i nedostatky, a tak najít ten nejvhodnější do konkrétních podmínek není snadné. Bez praktických zkoušek to dnes již nejde. Stejně tomu bylo i v Ratiboři, kde vybírali dlouho, s výsledkem jsou však velmi spokojeni.

V Ratiboři jsou zastánci orby. „Kromě pozemků po řepce prakticky veškerou půdu oráme,“ konstatuje předseda představenstva. Pro základní zpracování půdy a její následnou přípravu před setím mělo družstvo k dispozici dva pluhy, talířový podmítač, dlátový kypřič, popřípadě staré roudnické kompaktory.

Přestože tímto způsobem připravovali půdu v Ratiboři dlouhá léta, spokojeni zcela nebyli. „Hlavně jsme nebyli spokojeni s kvalitou přípravy seťového lůžka,“ říká traktorista Josef Pivec, který má přípravu půdy na starosti. Půda zůstala někdy hrudovitá a používané nářadí nedokázalo srovnat ani nerovnosti, například po černé zvěři. A tak bylo třeba vybrat vhodný stroj, který půdu před setím kvalitně připraví, rozbije případné hroudy a navíc i srovná pozemek do roviny.

Vedení družstva přistoupilo k výběru nového stroje zodpovědně a oslovilo několik výrobců, popřípadě prodejců této techniky. K praktickému vyzkoušení dorazily postupně, v průběhu dvou let, tři stroje různých značek. Ani jeden však neudělal na vedení družstva takový dojem. Nakonec byl tím správným strojem kompaktor Agrisem Vibrogerm s pracovním záběrem šest metrů.*

Celý článek si přečtete v prosincovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *