Pokračování v Alpenu

Společnost Lemken uspořádala nedávno pro novináře přehlídku nových modelů své zemědělské techniky. Na ní se představily inovované i zcela nové stroje z oblasti zpracování půdy, setí a ochrany rostlin.

První část reportáže jsme věnovali technice na zpracování půdy. Lemken má však nabídku mnohem širší. Dnes se k této akci vracíme a podíváme se, co nového společnost Lemken připravila pro zemědělce v kategorii secích strojů a postřikovačů.

S podmítačem nebo bránami¨

Compact-Solitair KK 9/600
Secí stroje Compact-Solitair jsou pevným spojením secího stroje s mechanickým dávkováním a pneumatickým rozvodem osiva s diskovým podmítačem Heliodor nebo s rotačními bránami. První předvedený Compact-Solitair KK 9/600 je v kombinaci se sklopnými rotačními bránami Zirkon 10, což je ideální kombinace pro přesný secí stroj. Nový stroj je standardně vybaven tříbodovým závěsem, do kterého lze připojit výměnnou secí lištu. Úpravou zavěšení a otoče má nyní tento stroj otáčivost až do 90o. Při práci se ovládá pomocí jednoho hydraulického okruhu. V součinnosti se souvraťovým managementem lze jednoduše jednou pákou zvednout rotační brány, sklopit znamenáky a zvednout secí stroj. Rotační brány s řaditelnou převodovkou umožňují při 1000 ot/min vývodového hřídele volit počet otáček nožů buď 330, nebo 440 a lze měnit i smysl otáčení nožů. Přesné hloubkové vedení rotačních bran a zpětné utužení půdy obstarají pneumatikové packer válce. Velkoobjemové pneumatiky jsou vzájemně předsazené a mají tak samočisticí funkci. Šířka pneumatik je zvolena tak, aby za ně bylo možné uspořádat tři nebo čtyři výsevní botky s roztečí 12,5 nebo 16,7 cm. U secího stroje se zásobníkem na 4500 l osiva lze dávku plynule nastavit od 0,5 do 500 kg/ha. Solitronic PRO s přehledným displejem řídí a kontroluje všechny funkce secí kombinace. Compat-Solitair 9 HD
Druhý v pořadí – Compat-Solitair 9 HD je kombinací s podmítačem Heliodor, jehož ozubené vyduté disky v bezúdržbových ložiscích lze hydraulicky hloubkově nastavovat. Jištěny jsou vinutou pružinou. Alternativně je stroj vybaven hydraulicky stavitelnou prstovou smykovou lištou. Následuje přihnojovací botka s aplikací mezi řádky. Zásobník na osivo a hnojivo s kapacitou 3500 l je rozdělen buď na dvě stejné části, nebo v poměru 60:40 či 40:60. Dávkování osiva a hnojiva zajišťují dvě dávkovací centra. Následuje pneumatikový a trapézový válec. Nová dvojdisková secí botka OptiDisc s předsazenými disky se vyznačuje tím, že výsevní botka a utužovací kolečko kopírují terén nezávisle. Navíc lze její přítlak nastavit hydraulicky. Tato kombinace se vyrábí s pracovním záběrem tři a čtyři metry.
Jantar 12 s bránami Heliodor 12 DS
Do oblastí s krátkou vegetační dobou je určena souprava secího stroje Jantar 12 s krátkými diskovými bránami Heliodor 12 DS. Trojdílný zásobník osiva a hnojiva má objem 12 200 litrů a umožňuje ukládat dva druhy hnojiva a osivo. Hnojivo lze přimíchat k secím botkám nebo jej dát komplexně k hnojným botkám. Krátké diskové brány Heliodor mají průměr disků 465 mm. Hnojení zajistí odpružené dvojdiskové botky. Řidič má stálou kontrolu díky počítači MultiSeedControl.

Postřikovač od designéra

Albatros 9
Novinky připravil Lemken i v aplikační technice. Tažený postřikovač Albatros 9 se představil v nových barvách, s modrou nádrží, stříbrošedým rámem a červenými koly. Modernizovaný model má hlavní nádrž ze sklolaminátu s integrovanou nádrží na čistou vodu. Toto řešení zlepšuje stabilitu stroje, nádrž na čistou vodu plní funkci vlnolamu a současně hlavní nádrž zpevňuje. Nově se postřikovač ovládá jednou pákou s označením jednotlivých funkcí piktogramy – je to jednoduché a snadné. Kopírování stop kol traktoru vyřešil Lemken výškově stavitelnou řiditelnou ojí s bodem otáčení pod postřikovačem a poloměrem otáčení 7,4 metru. Nové vedení nasávání a možnost přestavení ramen do výšky umožňují přizpůsobit výšku ramen velikosti pneumatik. Ramena tvaru Z a šířky až 39 m jsou zavěšena centrálně a mají velmi dobré horizontální i vertikální kopírování terénu. Ovládací terminál Spraydos je komfortní, jeho obsluha je jednoduchá a snadná. Albatros 9 se vyrábí s objemem až do 6200 litrů.

Sirius 9

Sirius 9 je první postřikovač, na jehož vývoji se podíleli nejen konstruktéři, ale i designér. U nesených postřikovačů je důležité těžiště co nejblíže traktoru. Požadavek proto zněl, že nádrž nesmí být širší než 55 cm. Výsledkem je nová nádrž s integrovaným vlnolamem o objemu od 900 do 1900 litrů. Kompaktní konstrukce s blízko umístěným těžištěm neodlehčuje přední nápravu traktoru. Nová hliníková sklopná ramena SectionExtend mají šířku 15 až 24 metrů. Sirius se k traktoru připojuje velmi snadno pomocí spojovacího systému na horním táhle QuickConnect.
Nové modely zemědělské techniky Lemken mají všechny předpoklady, aby se staly nepostradatelnými pomocníky v mnoha zemědělských podnicích a soukromých hospodářstvích. Podrobněji se novinkám budeme věnovat v některém z budoucích čísel.

Klíčové informace:
• Secí stroje Compact-Solitair mohou být ve spojení buď s diskovým podmítačem Heliodor nebo s rotačními bránami.
• Modernizovaný Albatros 9 má hlavní nádrž ze sklolaminátu s integrovanou nádrží na čistou vodu, ovládání jednou pákou a další vylepšení.
• Nový Sirius 9 se k traktoru připojuje velmi snadno pomocí spojovacího systému QuickConnect.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *