Precizní aplikace je přínosem

Ač jsem to napsal již do úvodu mnoha svých článků, musím to zmínit i v tomto. Výkonnost zemědělské techniky se zvyšuje a platí to i pro tu aplikační. A tak tam, kde dříve jezdily tažené postřikovače, tam se dnes objevují samojízdné.

Jeden takový se objevil i na statku v Kumberku, který se nachází v těsné blízkosti Plzně a kde na 730 hektarech orné půdy hospodaří Richard Vykoukal. Chod soukromého hospodářství zajišťuje spolu s manželkou a čtveřicí stálých zaměstnanců, k nimž v sezóně přibývá další čtveřice brigádníků. Hospodaření je zaměřeno pouze na rostlinnou výrobu a s ohledem na tržní ceny produktů a stanoviště, na němž není nadbytek vláhy, je pěstována trojice hlavních plodin, a to ozimá pšenice, ozimý ječmen a řepka. Asi padesát hektarů je věnováno greeningu, k němuž slouží jetel, který se nesklízí, ale pouze mulčuje.

Obilniny i řepka jsou plodiny, které vyžadují chemickou ochranu i přihnojování dusíkatými hnojivy. Richard Vykoukal je zastáncem častějších vstupů do porostu, aby se ochrana či přihnojení prováděly ve správný čas. Není ani zastáncem míchání různých chemických přípravků při jedné aplikaci. Z toho vyplývá velké množství práce pro postřikovač, což ale podle jeho slov není rozhodující. Při spotřebě nafty 1 až 2 l/ha není podstatné, zda postřikovač vícekrát po poli projede. Rozhodující je, aby aplikace chemických přípravků byla funkční a precizní. A v tom od jara 2014 napomáhá samojízdný postřikovač Dino od domácího výrobce, kterým je společnost Agrio.

Když tažený nestačí…

Než výkonný samochod začal na pozemcích v okolí Kumberka jezdit, byla aplikace prováděna formou služeb a od roku 2006 s vlastním taženým postřikovačem NAPA s nádrží o objemu 3200 l a rameny se záběrem 18 m. Richard Vykoukal jej hodnotí jako velmi povedený stroj. V provozu s ním nebyly problémy a při pořízení stál asi desetinu toho co Dino.

Jak však bylo zmíněno v úvodu, zemědělství směřuje k vyšší výkonnosti i preciznosti práce a zejména výkonnost tažený postřikovač s osmnáctimetrovými rameny zajistit nedokázal. Navíc v kombinaci s traktorem neměl dostatečnou světlou výšku pro aplikace v pozdějších růstových fázích. O řepce ani nemluvě, ale problémy byly i při aplikaci fungicidů do vymetané pšenice.

S komfortní výbavou

Bylo jen otázkou času, kdy na pole statku Kumberk najede postřikovač samojízdný. Richard Vykoukal nerad mění osvědčenou značku (vlastní například osm traktorů Steyr), a tak přednostně pátral v sortimentu firmy Agrio. Ač měl i nabídky od konkurence, vybral si již zmíněný model Dino, který měl možnost si v roce 2013 zapůjčit.

Objednávka proběhla v srpnu roku 2013 a nový stroj byl vyroben na jaře příštího roku a tak, jak si to jeho nový uživatel přál, tedy takřka v maximální výbavě.*

Celý článek v Mechanizaci zemědělství 5/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *