Předváděcí technika pro sklizeň píce

Ukazovat zajímavé stroje přímo u potenciálních zákazníků se u značky New Holland již stalo tradicí. V tomto článku přinášíme poznatky z testování. Týkají se menšího modelu sklízecí řezačky FR500, řezačky FR650 s novým motorem Cursor 16, nové generace svinovacích lisů Roll Belt a traktorů řady T4 ve výkonech od 75 do 115 koní.

Řezačky FR500 a FR650

 

Začněme nejdříve u sklízecí řezačky FR500, která loni vyrážela do terénu jako jeden z prvních strojů. Jedná se o druhý nejmenší model z celé modelové řady, přesto sklidila 1100 ha pícnin a 864 ha kukuřice. Firma Agrotec zvolila řezačku středního výkonu, která je osazená koncernovým třináctilitrovým motorem FPT/Cursor 13 s emisní normou Tier4A, kterou plní díky systému SCR. A právě v řezačce se ukázaly všechny výhody systému SCR, které společnost Agrotec již čtvrtým rokem deklaruje, protože motor je prostě skvělý. Je živý, pokud náhle do řezačky přijde více hmoty, nic se neděje, motor to snadno zvládne a jede se dál.

Díky tomu řezačka byla schopná pracovat s osmiřádkovým adaptérem a v několika podnicích na vysočině v klidu denně sklidila více než 1000 tun řezanky kukuřice s velmi příznivou spotřebou paliva.

Pro rok 2016 máme do naší flotily zařazenou řezačku FR650 s novým motorem Cursor 16, který získal titul Diesel of the year 2014. Své kvality prokázal také v testu DLG, kde při délce řezanky 8 mm řezačka sklidila tunu hmoty při spotřebě 0,5 litru paliva, což je nejlepší výsledek na trhu.

Svinovací lisy Roll Belt

V roce 2013 New Holland představil novou generaci svinovacích lisů Roll Belt, které kaž­dý rok inovuje. Pro rok 2016 je zásadním vylepšením možnost ovládat hustotu balíku přímo z kabiny traktoru, a to i prostřednictvím monitoru IntelliView. Na monitoru se zobrazuje tlak v pístnici, který lze měnit v krocích po deseti barech.

Změnou tlaku se logicky mění také hustota svinutí balíku. Dokonce lze vytvořit balík s jinak hustým jádrem a vnějšími vrstvami. Jednoduše si nastavíte požadovaný průměr balíku, od kterého se má tlak změnit, a systém za vás vše zařídí – můžete se plně věnovat řízení. Když lisujete hmotu „na hraně“ a potřebujete, aby balík dýchal, zvolíte měkké jádro. Když lisujete slámu nebo budete balíky často převážet, je lepší vytvořit jádro pevné. K vyzkoušení budete mít model Roll Belt 150.

V loňském roce si zákazníci velmi pochvalovali vkládání, kde se konstruktéři New Holland inspirovali u sklízecích řezaček a do celého systému doplnili další prvek, který shora usměrňuje a stlačuje hmotu do rotoru vkládání. V České republice je pro nás standardem sběrač s pěti prsty upevněnými na gumových elementech. To snižuje náročnost na denní údržbu, což oceníte.

Dalším z prvků, které jdou tímto směrem, je hydraulicky spustitelné dno řezacích nožů. Pokud se vám zablokuje vkládání, jednoduše spustíte dno s noži do neaktivní polohy, vyjmete nahromaděnou hmotu, vrátíte dno zpět a pokračujete v práci. Zapomeňte na trápení s vyšťouráváním hmoty z řezacího ústrojí. Z praxe vám můžeme potvrdit, že nové lisy Roll-Belt pracují velmi dobře a zákazníci si nejvíce chválili schopnost lisu vytvořit krásný pravidelný balík i z těžké senáže. Pravidelné tvary balíku zajišťují, že pod fólií nezůstává vzduch a balíky tak neplesniví.

Traktory řady T4

V loňském roce se do provozu plně zapojily traktory řady T4, které jsou k dispozici ve výkonech od 75 do 115 koní, respektive od 55 do 75 koní ve verzi Powerstar. Jedná se o nástupce oblíbených traktorů řady T5000, které hojně nacházely své uplatnění na farmách s živočišnou výrobou. I traktory T4 jsou skvělé při ošetřování píce, rozvážení cisteren s vodou po pastvinách, smykování pastvin, v agregaci se zastýlacími či krmnými vozy.

Zákazníci si především pochvalují jednoduchost, spolehlivost a hospodárnost traktoru, který ve srovnání se svými předchůdci šetří plnou třetinu paliva. Pokud jde o jednoduchost, všechny modely jsou k dispozici v plně mechanické verzi, takže si traktor T4 sami v pohodě a za rozumné peníze opravíte. Samozřejmě kromě motoru, ale elektronicky řízený motor musí mít a opravdu také v traktoru má kaž­dá značka. U New Holland máte navíc jistotu, že motory umíme i opravit, protože s moderními motory mají naši servisní technici zkušenosti. Pokud nejste příznivci „spartanských“ variant, můžete si do traktoru navolit nespočet prvků pro zvýšení komfortu a automatizace pracovních operací.

A spolehlivost? Tak například jeden traktor T4.95 denně pracuje deset hodin s krmným vozem a od uvedení do provozu již natočil přes 4000 Mh bez jediného problému.

I v roce 2016 vás budeme pravidelně informovat o výkonech našich předváděcích strojů, a to jak na stránkách společnosti Agrotec, a. s., tak v odborném tisku.

Ing. Aleš Petr

Agrotec a s.

 Foto:

Menší farmy ocení svinovací lisy Roll Belt a traktory T6

Traktory řady T7 jsou ideální pro sklizeň pícnin ve větších podnicích

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *