Pro jarní přípravu i mělkou podmítku

Společnost ZEA Světice, a. s., hospodaří na půdách, které po zimě často trpí velkou vlhkostí. Hledala proto takový půdozpracující stroj, který by umožnil časně zjara tuto půdu otevřít, provzdušnit a připravit ji pro následnou předseťovou přípravu. Nakonec takový stroj našla v portfoliu značky Köckerling.

Nízký obsah živin a velká kamenitost nejsou jediné problémy, které zdejší půdy přinášejí. Agronomy často trápí i vysoká vlhkost půdy po zimě, v časném jarním období.  Na rozdíl od mnoha jiných zemědělských podniků má totiž ZEA Světice na svých pozemcích problém spíše s nadbytkem než s nedostatkem vody. Půdy jsou zde studené a vlhké. „Když jsou suché roky, jsme celkem spokojeni, v mokrých letech máme s množstvím vody v půdě problémy,“ konstatuje Ing. Stárek a dodává: „Před časem jsme proto řešili problém, s jakým strojem zpracovávat na jaře půdu, která je ještě vlhká. S technikou, kterou jsme měli k dispozici, to nešlo, roudnický kombinátor, používaný v minulosti, už měl svá léta, a tak jsme hledali jiný vhodný kypřič,“ vzpomíná Ing. Stárek. Bylo třeba vybrat stroj pro první jarní operaci, jenž by povrch půdy po zimě nadzvedl, otevřel a provzdušnil před následující předseťovou přípravou půdy kompaktorem.

 

Jako ideální se ukázal Allrounder

Při návštěvě výstavy Země živitelka vedení společnosti ZEA Světice, a. s., zaujala technika firmy Köckerling, a tak po dohodě se smluvním partnerem společnosti Köckerling v ČR, firmou Demco s. r. o. a obchodním zástupcem firmy Dagros, s. r. o., Ing. Jiřím Urbanem byl loni v létě společnosti zapůjčen univerzální kypřič Köckerling Allrounder.*

Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Středočeskému kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *