První Turbofarmer HD jezdí u Prahy

Teleskopické manipulátory jsou nedílnou součástí většiny zemědělských provozů, lhostejno zda se zabývají rostlinnou či živočišnou výrobou. A ti zemědělci, kteří manipulátor nemají, k němu většinou časem dospějí. To je i případ rodiny Dolejšů, která hospodaří na statku v okolí Sedlce, v těsné blízkosti Prahy. Obhospodařují 360 hektarů orné půdy na níž pěstují cukrovku, ozimou pšenici, jarní ječmen a olejniny v podobě máku a řepky. Chod hospodářství zajišťuje tříčlenná rodina, pouze na sklizeň si najímají dva brigádníky na zajištění dopravy. Z toho vyplývá nutnost použití dostatečného množství výkonné techniky.

Zatímco pro polní práce jsou Dolejšovi dobře vybaveni moderní technikou, u té manipulační tomu zatím tak nebylo. Pro nakládání používali HON UN 053.1 a vysokozdvižný vozík a to s sebou přinášelo dost omezení, zejména při nahrnování obilí ve skladech a jeho nakládce na kamiony. K těmto činnostem si museli pronajímat manipulátor ve formě služby anebo si jej půjčovali. Jan Dolejš, který s většinou techniky sám jezdí, si tak mohl doma vyzkoušet manipulátory různých značek. Pro jeden konkrétní model a značku se pak Dolejšovi rozhodli a byli připraveni si jej koupit. Jenže pak vyrazili na Agritechniku 2013 a tam uviděli Merlo 50.8. Tehdy to byla absolutní novinka a zároveň stroj, který je na první pohled zaujal. Rozhodující bylo především to, že na svoje výkonnostní parametry (7,8 m výška zdvihu a nosnost 5 tun) má příznivé vnější rozměry, a tím i dobrou obratnost při práci v uzavřených prostorech. Zároveň zaujala i vyšší světlá výška, výkonný motor a hydraulika a také možnost komfortní výbavy, kterou nakonec u zakoupeného stroje využili.

Museli si na něj počkat až do podzimu loňského roku. Merlo 50.8 se totiž v ČR prvně objevilo na Zemi živitelce a odtud již putovalo ke svému novému  majiteli. Ještě předtím si prošlo srovnávacím testem s konkurenčním a původně vybraným manipulátorem s obdobnými výkonnostními parametry. Výkonnost obou strojů byla srovnatelná, ale příznivější rozměry Merla plus a několik výhodných technických řešení potvrdily správnost volby.*

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *