Revoluce v lisování balíků?

Značka Vicon je známá celou řadou originálních technických řešení. V minulosti překvapila konstrukcí svých nesených či závěsných žacích strojů a konstruktéři uvedli do života také samojízdný žací mačkač. V letošním roce tento výrobce překvapil novinkou, kombinací svinovacího lisu s baličkou s provozem nonstop. Stroj s označením FastBale využívá originálního principu vzájemné spolupráce dvojice komor na jednom podvozku.

Systém lisovací předkomory je známý u velkých lisů na hranolové balíky. Vicon FastBale její úlohu ale poněkud modifikuje. Představuje inteligentní spojení předkomory s hlavní komorou a s baličkou tak, že výsledkem je lisování nonstop. Při své premiéře na veletrhu SIMA 2015 měl za sebou již několik let vývoje a ověřování v praxi. Výrobce před plánovaným uvedením na trh v tomto roce ještě plánuje další provozní testování při sklizni různých plodin.

Základem stroje je lis s pevnou lisovací komorou se 13 válci a čtyřmi dalšími, které jsou společné s lisovací předkomorou. Hmota se nejprve dostává do předkomory, kde dochází k jejímu stlačování. Po dosažení nastaveného lisovacího tlaku je balík předán do hlavní komory, kde dojde k závěrečnému slisování balíku. V prázdné předkomoře může mezitím opět začít tvorba nového balíku. To vše je řízeno elektronicky a probíhá automaticky, což platí i o zavedení sítě a ovázání hotového balíku. Po ovázání balíku se automaticky otevře hlavní komora lisu a balík vypadne na stůl baličky. Tato operace probíhá šetrně stejně jako odložení zabaleného balíku na pozemek.

Vicon FastB během krátké doby několika měsíců obdržel již druhé významné ocenění. Prvním z nich byla stříbrná medaile veletrhu SIMA za inovace. V průběhu téhož veletrhu poté získal cenu „Stroj roku 2015“ v kategorii lisů na balíky. Renomované ocenění je udělováno výrobcům, kteří uvádí na trh produkty s vynikajícím celkovým přínosem ve svém oboru.*

 

Více informací v časopise Mechanizace zemědělství 5/2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *