Různé možnosti zpracování půdy po sklizni

Pro zpracování půdy a setí nabízí společnost Agrall závěsnou techniku švédské firmy Väderstad. V průběhu Polního dne bylo v rychlém sledu předvedeno mnoho souprav červených strojů spolu s traktory Claas všech výkonových tříd. Manažeři tak efektivně demonstrovali skutečnost, že v nabídce mají techniku pro podniky všech velikostí včetně rodinných farem. Stroje Väderstad najdou uplatnění nejen v bezorebných technologiích zpracování půdy, a to jak pro mělké, tak i pro hluboké kypření půdy včetně odstraňování hlubších utužených vrstev půdy. Na celé řadě podniků se využívají i pro zpracování hrubé brázdy, například k účinnému drcení a drobení hrud jak v jarním období, tak i po orbě pod ozimé řepky.

Do strniště se nejprve rozjel univerzální radličkový podmítač Väderstad Swift 720 a předvedl vhodné promísení půdy se slámou s urovnáním povrchu. Pro kypření i do větších pracovních hloubek, než je 15 cm, se dobře hodí agresivní kultivátor Cultus, který byl předvedený jak v neseném, tak i v poloneseném provedení. Může být osazen různými typy radliček. Firma Väderstad vyrábí také kombinovaný stroj pro zpracování půdy TopDown, jehož velkou verzi se záběrem šesti metrů předvedl nejvýkonnější traktor firmy Claas, model Xerion 5000 Trac.

Na polním dnu pracoval ještě druhý traktor téhož typu, a to s radličkovým kypřičem nové generace Opus. Soupravu traktoru Claas Xerion 5000 Trac spolu s tímto strojem bude společnost Agrall provozovat v demorežimu, tedy s možností předvedení u zákazníků. Kypřič může pracovat i v agregaci s vysoce výkonnými kolovými či pásovými traktory při kypření do hloubky až 40 cm; je pro tyto úkoly dostatečně robustní s vysoce pevnou ojí i rámem.

Úlohy zakládání porostů se pak ujaly secí stroje Rapid nové generace v několika provedeních a přesné secí stroje Tempo. Nová verze Tempo TPR dovoluje nastavení meziřádkové vzdálenosti v rozteči 450–500 mm, a je využitelná i k výsevu cukrové řepy.*

Více informací o zajímavé akci a představených novinkách přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *