S novým systémem drcení slámy

Značka Case IH vyrábí pro nejvyšší požadavky na plošnou výkonnost sklízecí mlátičky série AF 240. Stroje mají výkon až 635 k a mohou pracovat se žacím ústrojím o záběru až 12,5 m. S tím souvisí i zvýšené nároky na kvalitu drcení slámy a rozptýlení řezanky. Aby bylo možné v tomto ohledu zabezpečit optimální kvalitu práce, vyvinuli konstruktéři Case IH nový „duální systém“ drcení slámy s označením X-tra Chopping.

Nový systém pracoval na mlátičkách Axial-Flow řady 240 již v sezóně 2016. Výsledkem byla rovnoměrně zkrácená sláma na průměrnou délku 50 mm, rozptýlená s vysokou rovnoměrností po strništi po celém pracovním záběru.

Systém X-tra Chopping funguje tak, že sláma se nejprve dostává do uvnitř uloženého drtiče MagnaCut, pracujícího s otáčkami 3000 ot/min. Protiostří je vychýleno nejvýše na 25 procent. Odtud prochází přes nově instalované deflektory ke druhému drtiči, který je namontován vzadu na mlátičce. V něm jsou s předdrcenou slámou smíchány plevy, vycházející ze sítové skříně.

Na rotoru drtiče jsou upevněny lopatky, které produkují intenzivní proud větru, díky kterému je směs řezanky slámy a plev rozhozena na strniště v celém pracovním záběru žacího ústrojí. Rozhazovací desky sestávají z levé a z pravé poloviny, u nichž je možné nezávisle na sobě nastavovat výšku, a tím i šířku rozhozu materiálu. Obsluha využije k tomu určená tlačítka na pravé ovládací konzole v kabině. Rozdílným nastavením výšky rozhazovacích desek lze také eliminovat působení bočního větru.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2017.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *