Samojízdné i tažené sklizňové stroje

Na veletrhu Země živitelka měla svou expozici také firma Gomselmash. Tento tradiční výrobce sklizňových strojů představil samojízdné i závěsné sklizňové stroje, mezi nimi i sklízecí mlátičku Palesse GS12 A1 řady IV. Jedná se o stroj střední velikosti, který je poháněn motorem o výkonu 330 k a vybaven dvoububnovým mláticím ústrojím.

První urychlovací buben urychluje pohyb hmoty, přicházející ze šikmého dopravníku, a zároveň provádí výmlat i rovnoměrně rozděluje hmotu na šířku mláticího ústrojí. Od mláticího bubnu pak hmota postupuje na pětidílné vytřasadlo. Mlátička může být na přání vybavena pohonem všech kol.

Dále firma Gomselmash vyrábí i sklízecí mlátičku GS812, jejíž mláticí ústrojí disponuje jedním mláticím a jedním odmítacím bubnem. Mláticí buben má průměr 800 mm a zbytkovou separaci provádí čtyřdílné vytřasadlo. V kabině Comfort Max nechybí automatický systém řízení a kontroly na bázi palubního počítače. Všechny pracovní orgány mlátičky se ovládají pomocí tlačítek na postranní konzole anebo na multifunkční páce. V základní výbavě je mlátička osazena žacím ústrojím o pracovním záběru sedmi metrů.

Dalším zajímavým strojem byla sklízecí řezačka Palesse FS8060. K jejímu pohonu slouží osmiválcový motor Liebherr v uspořádání válců do V o výkonu 600 k. Motor disponuje vysokým točivým momentem v širokém rozpětí otáček. Od motoru je veden přímý pohon k řezacímu bubnu pomocí řemene. Řezací buben o průměru 630 mm je ve čtyřech řadách osazen dohromady 40 krátkými noži, skloněnými směrem ke středu bubnu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *