Secí stroje s vylepšeným ovládáním

Jak se praví v jedné ze známých českých lidových písní, nedaleko od obce Vodňany leží Bavorov. Podobně je na tom rakouský výrobce strojů Pöttinger, který má ve Vodňanech svůj mladý, prosperující a moderně vybavený výrobní závod, a v jeho okolí pak řadu spokojených uživatelů strojů. Patří k nim i soukromý zemědělec Jiří Kubička se sídlem v Bavorově. V okolí obce obhospodařuje 180 hektarů zemědělské půdy, z toho 110 hektarů půdy orné.

Půdy na pozemcích jsou střední až těžké a donedávna byly zpracovávány pouze orbou. Jiří Kubička ale uvažoval i o jiných technologiích a na jaře tohoto roku si pořídil radličkový kypřič značky Pöttinger – model Synkro 3030 Nova.

Ve shodném termínu Jiří Kubička koupil také pneumatický secí stroj Aerosem 3002 ADD firmy Pöttinger. A to ve spojení s rotačními bránami Lion 3002, které mohou provádět přípravu seťového lůžka jak ve zorané půdě, tak i po podmítkách. Oproti secí kombinaci Aerosem předchozí generace si Jiří Kubička cení především širší a jednodušší možnosti nastavování stroje a dvoukotoučového provedení výsevních botek. Tyto botky dokážou zajistit spolehlivější formování výsevní rýhy i její zakrytí díky opěrnému kolečku potaženému pryží. A to i v těžkých půdách či při přísevu luk. Botky provádí výsev do pruhů utužené půdy, které produkuje gumový opěrný válec.

Dále ještě Jiří Kubička využívá ke sklizni pícnin dvojici nesených diskových žacích strojů NovaCat firmy Pöttinger a dvourotorový shrnovač se středovým formováním řádku Eurotop 881.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *