Secí stroje v Bečvárech nechyběly

Během 18. dne Kvernelandu, kterou uspořádala berounská společnost Kvernenad Group Czech na pozemcích zemědělského podniku ZAS Bečváry, byla předvedena řada strojů na sklizeň pícnin a zpracování půdy. Praktickou ukázku zakončily čtyři secí stroje a Kultistrip pro technologii páskového zpracování půdy. Opět jde o techniku, pro níž jsou typická vysoká technická vyspělost, snadné ovládání, vysoká přesnost a velké výkony při nízkých provozních nákladech.

Jako první z této skupiny strojů vyjela secí kombinace Kverneland složena z rotačních bran Kverneland NG SF 35 a secího stroje Kverneland Accord DF2 o záběru 6 m s čelním zásobníkem na osivo o objemu 2000 litrů. Vpředu umístěný zásobník velmi dobře vyvažuje traktor, takže lze použít i šestimetrové sklopné rotační brány. Tento plně ISOBUS kompatibilní secí stroj je vybaven elektrickým pohonem výsevního ústrojí, což umožňuje změnu výsevku za jízdy. Lze s ním pracovat i podle satelitní navigace GPS.

V Bečvárech se odbyla veřejnou premiéru zbrusu nová, plně ISOBUS kompatibilní secí kombinace e-drill compact s elektropohonem a s rotačními bránami serie H. Nové secí kombinace jsou k dispozici ve dvou variantách: kratší e-drill compact s násypku o objemu 1100 l, s nástavky 1400 l, nebo delší e-drill maxi s násypkou o objemu 1600 l, s nástavky až 2000 litrů.

V obou případech jde o modifikaci secího stroje i-drill s novým výsevním ústrojí Eldos poháněným elektricky. Pro jednotlivé druhy plodin jsou různé výsevní válečky, přitom pojezdová rychlost se snímá z radaru umístěném na zavlačovací rampě. Kverneland Group vyvinul nové výsevní ústrojí proto, že se zvětšuje pracovní rychlost a sejí se stále větší výseky. Stejně jako u secího stroje i-drill je zásobník posazen na závěsu rotačních bran co nejblíže k traktoru. Mezi rotačními bránami a válcem se ale nachází dvojitý paralelogram, který je propojen s výsevními botkami CX II s ocelovým a plastovým kotoučem, za nimž se nacházejí zatlačovací rolny. Hloubka setí, stejně jako přítlak, se nastavují hydraulicky. Snížená je i rozdělovací hlava. Šetřilo se také na hmotnosti, rotační brány série H jsou o 60 kilogramů lehčí než typ NG H. S ohledem na menší hmotnost celé secí kombinace a posunuté těžiště co nejblíže k traktoru si s tímto strojem o záběru tři metry hravě poradí i slabší traktor o výkonu kolem 150 koní.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 25.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *