Sklízeče brambor: Od jednoho po čtyři řádky

Aktivní předvádění sklízečů brambor od jednořádkových tažených přes dvouřádky i čtyřřádkové samojízdné stroje. To byla hlavní náplň třetího Dne sklizně brambor, který se konal počátkem září v německém Pieringu, nedaleko Straubingu.

S ohledem na to, že akce byla zaměřena jen na sklízeče brambor a v menší míře též na příjmové a rozdružovací linky, dala by se předpokládat jen malá účast návštěvníků. Opak však byl pravdou, zemědělců se sešlo mnoho a myslím, že zejména proto, že si pro ně pořadatelé připravily velký tahák. Dva samojízdné stroje se zásobníky umožňující současné vyorávání čtyř řádků.
Jednak to byl Grimme SF 300-15 a dále též Holmer Terra Melix. Oba stroje byly vybaveny rozbíječi natě s dopravníky, které rozdrcenou nať odhazují na sklizenou plochu a oba disponují hydrostatickým pojezdem. Grimme má pásový podvozek doplněný vzadu centrálně umístěným řídicím kolem. Díky tomu se na souvrati dokáže jednorázově otočit a ihned najet zpět na sklízenou plochu bez nutnosti vytvářet sklizňové líchy. Holmer má třínápravový podvozek, kdy se řídí všechna kola. Zadní čtyři mohou jet v jiné stopě než přední a celý sklízeč se pak pohybuje tzv. krabím chodem. Grimme má zásobník na 15 t a Holmer na 16 tun, oba zásobníky mají široké vyprazdňovací dopravníky s velkým výkonem a možností sklopit je hluboko do odvozového prostředku.
Z jednořádkových strojů se představil Netagco Wühlmaus 1733 se zásobníkem, Grimme SE 75-40 se zásobníkem a přebíracím stolem, Samro Offset 2002 jenž byl vybaven rovněž zásobníkem a přebíracím stolem a podobnou charakteristiku můžeme použít i na stroj Wühlmaus Racer 4000.
Z dvouřádkových sklízečů si návštěvníci mohli prohlédnou Grimme GZ 1700 jenž je tažen v ose za traktorem a jde o provedení bez zásobníku vybavené s různými možnostmi rozdružovacího ústrojí. Představitel nové koncepce, kdy jede traktor po již sklizené ploše byl dvouřádkový stroj Netagco Wühlmaus Racer 6500 se zásobníkem na 6,5 t brambor a Grimme SE 150-60 a skupinu doplnil Netagco Reekie Dominant 3000.
Počasí pořadatelům i návštěvníkům přálo a sklízený pozemek dával výnos jistě přes 40 t/ha. takže se bylo na co dívat a stroje díky dobrým podmínkám předváděly dobrou práci. A pokud někde zůstaly hroudy či jiné příměsi zajisté je odstranily rozdružovací linky jichž bylo předvedeno rovněž několik.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *